Júsef Nadarchání

Júsef Nadarchání | foto: www.timesonline.co.uk

Íránský evangelický pastor se odmítá vzdát víry, hrozí mu šibenice

  • 450
V Íránu se právě odehrává skutečná zkouška víry. Dvaatřicetiletý křesťanský pastor Júsef Nadarchání tam čelí trestu smrti kvůli odpadlictví od islámu. Na své křesťanské víře trvá, i když mu za to hrozí oběšení. Protestantský kněz už třikrát odmítl nabídku soudu a své rozhodnutí konvertovat neodvolal.

Júsef Nadarchání je otcem dvou chlapců a také pastorem malé evangelické komunity, která si říká Církev Íránu. Coby její představený sloužil "domácí" bohoslužby ve městě Rašt ležícím severozápadně od Teheránu.

V roce 2009 se postavil proti íránskému režimu, který chce vyučovat islám na všech školách. Policie ho tehdy zadržela a muž je od té doby ve vězení. Loni ho soud v Raštu v rámci práva šaría poslal za odpadlictví na šibenici, přiblížil na svém webu list The Times.

Nejvyšší soud ale rozsudek pozastavil se dvěma podmínkami. První z nich byla uložena soudu, který měl prověřit, zda Nadarchání byl muslimem v době, kdy mu bylo patnáct let. Tedy ve věku, který je v Íránu považován za dospělost. Samotnému pastorovi pak dal tři šance "odvolat" .

To však evangelický pastor během tří soudních slyšení tento týden odmítl. "Jsem ve své víře a křesťanství pevný a odvolání si nepřeji," prohlásil prý před soudem Nadarchání. A i když Íránec popírá, že by kdy byl muslimem, prokurátorům se podařilo prokázat opak, podotkl britský list.

Nadarcháního advokát Mohamad Alí Dadcháh svého klienta před soudem brání tím, že íránská ústava povoluje svobodu vyznání a že trestní zákoník nestanovuje odpadlictví jako zločin. Navíc země podepsala mezinárodní konvence, které perzekuci kvůli náboženství, zakazují.

Advokát je optimistický, sám byl ale odsouzen

Vše tedy nasvědčuje tomu, že usvědčení Nadarcháního ze zločinu stojí spíše na fatvách, které vynesli dva nejvyšší ajatolláhové -  zakladatel íránského islámského státu Rúholláh Chomejní a současný duchovní vůdce země Alí Chameneí, píše The Times.

Pětice soudců by svůj verdikt měla vynést do konce příštího týdne, oznámil advokát Nadarcháního s tím, že si je "na 95 procent jist, že rozum zvítězí" a jeho klient popraven nebude. Příznivci íránského pastora jsou mnohem více pesimističtější než Dadcháh.

On sám byl přitom nedávno odsouzen k 9 letům vězení a 10 letům zákazu praktikování práva za šíření propagandy proti islámskému režimu. Nyní čeká, jak dopadne odvolací soud.

Nadarcháního případ vyvolal kritiku některých západních zemí. Teherán se snaží přimět k ušetření života pastora jak britští představitelé, tak Američané. Pokud se jim to nepovede, Nadarchání by mohl být po jednadvaceti letech dalším křesťanem, který by v Íránu zaplatil životem za odklon z islámu. Naposledy byl v Íránu oběšen za odpadlictví v roce 1989 reverend Husejn Súdmánd.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video