Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí při modlitbě na Teheránské univerzitě (3. února 2012).

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí při modlitbě na Teheránské univerzitě (3. února 2012). | foto: Reuters

Mladí málo sportují, stěžoval si na Twitteru íránský duchovní vůdce

  • 1
Faktický vládce Íránu, ajatolláh Chameneí, se zřejmě nechal inspirovat první dámou Spojených států Michelle Obamovou a volá po tom, aby mladí více sportovali. Učinil tak prostřednictvím sociální sítě Twitter.

Po bouřlivých opozičních protestech roku 2009, které Íránci z velké části svolávali prostřednictvím internetu, kontroluje tamní vláda sociální sítě a některé blokuje úplně. Teokratický režim tuší, jaká mocným nástrojem propagandy mohou být, a proto je využívá i nejvyšší duchovní vůdce země, ajatolláh Alí Chameneí.

Chameneího tweet

"Když jsem byl mladým žákem islámské školy, můj otec mě nechtěl pouštět do tělocvičny, protože se obecně mělo za to, že studenti islámu by do tělocvičny chodit neměli.

Jeden přítel mu však řekl, že musí nechat svého syna věnovat se sportu, a tehdy se můj otec tak rozhodl.

Věnoval jsem se sportu a činím tak i nadále, ale vidím, že mladí sport moc vážně neberou, což je velmi špatné. Občas chodím do hor okolo Teheránu a všímám si, že vzhledem k populaci Teheránu je tam velmi málo mladých lidí. Je mi líto, že naši mladí lidé nevyužívají tak nádherné přírody."

Twitter

Na jeho oficiálním účtu na sociální síti Twitter, který pravděpodobně spravuje někdo z jeho týmu, se objevila série příspěvků, v nichž kritizuje negativní přístup mladých ke sportu. Inspirací jim při tom má být jeho vyznání, že on sám čas od času vyráží do pohoří Alborz, které se tyčí nad Teheránem.

Před třemi lety podobný krok učinila americká první dáma Michelle Obamová, když vyzývala mladé Američany, aby se více hýbali a jedli zdravěji. Za svou snahu "ozdravit" americké teenagery sklidila obrovskou podporu veřejnosti. V případě ajatolláha Chameneího však přiznání, že ve svých letech i vzhledem ke své "funkci" aktivně sportuje, působí poněkud nevěrohodně.

Čtyřiasedmdesátiletý Sajíd Alí Chameneí představuje nejvyšší duchovní autoritu více než šedesátimilionové šiitské populace Íránu. V čele země fakticky stojí od roku 1989, kdy po smrti lídra islámské revoluce ajatolláha Chomejního zaujal jeho místo.

Na svém účtu na Twitteru má více něž dvanáct tisíc příznivců. Nové příspěvky se objevují i několikrát denně a to v perštině i angličtině.

Aktivně také přispívá i na další sociální síť Instagram, kam nahrává fotografie své osoby při různých oficiálních příležitostech. Loni se rovněž přidal na největší světovou sociální síť Facebook. Paradoxně ovšem íránská vláda přístup tamním uživatelům internetu na ní blokuje z obav před možnými dalšími revoltami, jakou byla ta před čtyřmi lety.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video