Fotbal nutí íránské ženy porušovat zákon, na mistrovství koukají s muži.

Fotbal nutí íránské ženy porušovat zákon, na mistrovství koukají s muži. | foto: Profimedia.cz

Íránky na zákazy nedbají, u fotbalu vášnivě fandí po boku mužů

  • 15
Probíhající mistrovství světa ve fotbale je pro fanoušky po celém světě tak atraktivní, že kvůli němu klidně poruší zákon. Důkazem jsou íránské ženy, které fandí svému týmu v teheránských čajovnách spolu s muži, což tamní tvrdé předpisy striktně zakazují.

V jedné z teheránských kaváren sedí mladá Íránka a nervózně drží za ruku svého snoubence. Společně sledují zápolení íránského národního týmu proti jednomu z favoritů šampionátu - Argentině. Není však jediná.

Na jednoduchých stoličkách zde posedává několik dalších žen. Při fandění nijak nezaostávají za svými mužskými protějšky. Divoce gestikulují směrem k televizní obrazovce a na dálku hráčům radí, jak si poradit s jedenáctkou v čele s hvězdným Lionelem Messim.

"Takhle je to o sto procent lepší. Příliš často to však možné není. Bylo by to skvělé, kdybychom podobných zážitků mohli mít více," svěřila se reportérovi serveru CNN Negar Valájíová. Za pravdu jí dává i Roja Marzbahánová. " Je to mnohem zajímavější, když jsou kolem vás lidí, hned cítíte daleko větší nadšení ," myslí si.

Sledování sportu s muži je proti islámu

Íránští zákonodárci zakázali ženám navštěvovat sportovní akce a sledovat televizní přenosy krátce po islámské revoluci v roce 1979. Teokratický režim rozhodl, že smíšené publikum je protiislámské. Na fotbal, který je v Íránu vůbec nejoblíbenějším sportem, tak už dlouhých 35 let mohou chodit pouze muži.

Ženám bylo dovoleno navštěvovat sportovní utkání pouze během vlády prezidenta Muhammada Chátamího v letech 1997 až 2005. I tehdy však mohly zajít pouze na volejbal. Výjimku ze zákona však po nástupu do prezidentské funcke rychle zrušil Mahmúd Ahmadínežád.

Fanděním ženy nijak nezaostávají za svými mužskými protějšky

Před zahájením letošního fotbalové mistrovství proto místní nepřekvapilo, když úřady varovaly kavárny a restaurace před promítání přímých přenosů. "Řekli nám, abychom nezapínali televizi, jinak bychom mohli mít problém," svěřil se jeden z majitelů restaurace v Teheránu (více o zákazech během mistrovství se dočtete zde).

Ženy bojují za svá práva

Islamistický režim se snaží ohlídat i další aspekty šampionátu. Ženy se například neobjevují na plakátech lákajících na mistrovství, státní televize pak přímé přenosy vysílá s několikasekundovým zpožděním, aby mohla vystřihnout záběry na fotbalové fanynky, které podle cenzorů působí příliš vyzývavě.

Stále častěji se však o slovo hlásí mladé Íránky. Na počátku června například v přestrojení za brazilské fanoušky proklouzly na volejbalové utkání mužů v Teheránu. Další ženy pak demonstrovaly před stadionem. "Máme také svá práva, měli by nám dovolit chodit na sportovní akce," myslí si Negar Valájíová. "Je naším právem chodit se dívat na naše týmy," dává jí za pravdu Roja Mazbahánová.

Íránské ženy však mají novou naději. Podle tamních médií totiž začala íránská viceprezidentka Šáhindocht Molaverdíová přezkoumávat kritizovaný zákon, který ženám zakazuje navštěvovat sportovní utkání.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue