Stoupenci opozice protestují před Teheránskou univerzitou (17. července 2009)

Stoupenci opozice protestují před Teheránskou univerzitou (17. července 2009) | foto: Reuters

Íránská policie zatýkala stoupence Músávího, kteří dorazili na modlitbu

  • 4
Modlitbu bývalého íránského prezidenta Alího Rafsandžáního na Teheránské univerzitě doprovázely střety příznivců proreformní opozice s policií. Policie zatkla nejméně 15 lidí. Na společnou modlitbu dorazil i hlavní opoziční kandidát posledních prezidentských voleb Mír Hosejn Músáví.

Někdejší prezident Rafsandžání, který vládl Íránu v devadesátých letech, uspořádal tradiční páteční modlitbu po dvouměsíční přestávce. Už před začátkem vyzval Íránce, aby se zdrželi projevů, které by mohly sváteční den narušit.

Někdejší prezident Rafsandžání vedl tradiční páteční modlitbu.Pak sám prohlásil, že má velký počet Íránců pochybnosti o volbách a s tím by se mělo něco dělat. Podle něj by režim měl okamžitě propustit všechny zatčené demonstranty.

"Všichni jsme členy jedné rodiny. Doufám, že můžeme s pomocí tohoto kázání projít obdobím, které bych nazval krizí," řekl Rafsandžání.

Bývalý prezident také vyzval k respektování tiskové svobody v mezích zákona. Vláda se totiž po volbách snažila sdělovací prostředky kritické k jejich výsledkům umlčet a zavřela také řadu internetových stránek využívaných opozicí.

Na páteční modlitby dorazil i Mír Hosejn Músáví. (17. července 2009)Modlitbu, kterou přenášelo íránské státní rádio, několikrát narušili stoupenci Míra Hosejna Músávího. Ten na modlitbu osobně dorazil a seděl v předních řadách. Na veřejnosti se ukázal poprvé po několika týdnech.

Přišel i další proreformní kandidát Mahdí Karrúbí. Oba 12. června prohráli souboj o prezidentské křeslo s Mahmúdem Ahmadínežádem.

Policisté rozehnali příznivce Músávího

Režim si setkání proreformních lídrů pohlídal. Univerzitu obklíčily stovky policistů a také členové milicí basídž. Při sebemenších náznacích odporu začali po příznivcích Músávího házet granáty se slzným plynem a bít je obušky. Došlo i na zatýkání. V celách podle svědků skončilo nejméně patnáct lidí.

Stoupenci opozice protestují před Teheránskou univerzitou (17. července 2009)

Stoupenci opozice protestují před Teheránskou univerzitou (17. července 2009)

Dav před univerzitou křičel hesla na Músávího podporu. "Ještě nikdy jsem na pátečních modlitbách nebyla, ale tentokrát jsem se vydala," řekla před univerzitou dívka, která při volbách podporovala Músávího.

Podle agentury Reuters to byla největší protivládní akce od nedávných demonstrací proti výsledkům voleb a opozice tak ukázala svoji sílu.

Podle oficiálních výsledků volby z 12. června vyhrál Ahmadínežád se zhruba dvěma třetinami hlasů, Músáví dostal asi třetinu, další kandidáti jen zlomky. Při protestech stoupenců především Músávího, které vláda tvrdě potlačila, přišlo o život asi 20 lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video