Íránka Neda byla zastřelená při demonstraci, stala se symbolem revoluce | foto: Profimedia.cz

Íránská policie rozehnala tryznu za oběti nepokojů

  • 30
V ulicích Teheránu se opět objevili stoupenci opozice. A také slzný plyn, kterým je rozháněli policisté. Stovky lidí přišly i na teheránský hřbitov, kde se měla konat tryzna za 20 obětí nedávných povolebních nepokojů. Dorazil i lídr opozice Mír Hosejn Músáví. Policisté ale dav rozehnali, některé Íránce zatkli a Músávího donutili odjet.

Stovky Íránců se dnes nejdříve sešly na teheránském hřbitově, kde chtěli uctít dvacet obětí nedávných demonstrací a také podpořit neúspěšné prezidentské kandidáty Mír Hosejna Músávího a Mehdího Karrúbího. Revoluční gardy okamžitě pohrozily, že proti shromáždění zasáhnou.

Stoupenci opozice se ale nezalekli a obklopili hrob zabité dívky Nedy Soltánové. Ta se stala symbolem největších nepokojů za posledních třicet let. Zemřela po zásahu kulkou přímo na ulici a její umírání natočil na mobil jeden z protestujících, video vzápěti doslova oblétlo celý svět.- přečtěte si Symbol revoluce v Íránu: mladá žena, která vykrvácela před kamerou

Pak dorazili i opoziční lídři, když však přijel Músáví, policie ho rychle donutila nasednout zpět do auta a odjet. Policisté následně rozehnali dav a několik účastníků shromáždění zatkli. Podle televizní stanice Sky News policie zakročila proti nim opět silou. Bili je tyčemi, obušky i opasky, tvrdil jeden ze svědků.

Na dva tisíce příznivců opozice se později znovu sešlo v centru Teheránu u modlitebny Grand Mosala. Právě tam chtěli původně opoziční lídři modlitbou uctít oběti červnových nepokojů. Úřady jim ale pietu zakázaly.

"Před Mosalou je spousta policistů a nejméně dva tisíce lidí," líčil agentuře Reuters jeden ze svědků. V ulicích metropole prý bylo opět vidět hořící popelnice a pořádková policie rozháněla demonstranty s pomocí slzného plynu.

"Mezi protestujícími a policií se rozhořely prudké boje. Agenti v civilu a policisté bijí protestující obušky a používají slzný plyn," popisovaly internetové stránky Mowjcamp.

Nepokoje vypukly v ulicích íránské metropole v červnu krátce po vyhlášení výsledků prezidentských voleb, v nichž zvítězil staronový prezident Mahmúd Ahmadínežád. Do ulic vyrazily protestovat desetitisíce stoupenců opozice.

Teherán ale zakročil a demonstrace brutálně ukončil, při nepokojích zemřelo 20 lidí. Stovky jich skončily ve vězení. Napětí v zemi panuje i nadále. Masové protesty v ulicích metropole se sice neopakují, ale občas vyrazí protestovat stovky či tisíce lidí. Policie je vždy rozežene a pravidelně zatýká.

Protesty v Teheránu (21. června 2009)Vše o protestech v Íránu

Íránci masově demonstrovali proti výsledkům voleb. Policie a milice proti nim brutálně zakročily.
Zemřelo na dvacet lidí.

Za mřížemi už skončilo podle některých zdrojů více než dva tisíce stoupenců opozice, mezi nimi i politici, novináři, aktivisté a právníci. Nedávno úřady 140 z nich propustily. Mnoho dalších ale ve vězení zůstává, jejich přestupky jsou prý vážnější. - přečtěte si Írán propustil 140 zatčených stoupenců opozice, Chameneí zrušil věznici

Dnes se na svobodu dostal invalidní reformátor Saíd Hadžarjan, který působil jako poradce někdejšího reformátorského prezidenta Mohammada Chátamího. Je mu 55 let, ale v roce 2000 byl postřelen a je upoután na invalidní vozík. Policie ho odvezla z domu 16. června a od té doby byl ve vazbě v teheránské věznici Evín.

První soud s účastníky nedávných nepokojů je naplánovaný podle prokurátora na sobotu. Írán, který čelí tlaku kvůli podmínkách, v nichž drží vězně, slibuje, že ještě v pátek propustí další zadržené. Organizace Human Richts Watch viní Teherán z toho, že na zatčených demonstrantech vymáhá účelové výpovědi a pomáhá si při tom bitím, zdlouhavými výslechy a nedostatkem spánku u zadržených.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue