Sakíneh Mohammadi Aštianiová

Sakíneh Mohammadi Aštianiová | foto: stop-stoning.org

Íránku čeká ukamenování za cizoložství. Západní vlády i celebrity protestují

  • 1050
Západ protestuje proti plánovanému ukamenování třiačtyřicetileté Íránky Sakíneh Mohammadi Aštianiové. Podle íránského soudu se dopustila cizoložství. Dostala za to 99 ran bičem a už pět let je ve vězení. Teď ji čeká krutá smrt. Za její propuštění bojují vlády, humanitární organizace i celebrity.

Pokud se nic zásadního nestane, čeká Íránku následující: věznici Tabríz, kde strávila posledních pět let, opustí jen proto, aby ji zabalili od hlavy až k patě do bílé plachty a tělo zasypali po hrudník do země.

Pak začnou na její hlavu dopadat kameny. Budou dost velké na to, aby jí vážně zranily, ale ne příliš obrovské, aby ji okamžitě zabily. "Může to trvat více než 30 minut, než zemře nebo upadne do bezvědomí," řekl podle listu The Times Ahmad Fatemí z Mezinárodního výboru proti kamenování a trestu smrti.

Protesty proti trestu ukamenováním na londýnském náměstí Traffalgar Square (1. května 2010)Její jedinou záchranou je mezinárodní kampaň vyvolávající o její případ obrovský zájem, který přiměje i tvrdý íránský režim zmírnit rozsudek, tvrdí zastánci Aštianiové.

Do kampaně za její propuštění se už zapojily některé celebrity jako třeba Robert Redford, Emma Thompsonová, Juliette Binocheová či Colin Firth. Ukamenování Aštianiové odsoudily i některé humanitární organizace a západní vlády, kupříkladu britská, kanadská, německá a kritizovala ho i EU. Bílý dům vyjádřil znepokojení.

Obhájce: Poprava může přijít kdykoliv

"Kamenování je děsivý a barbarský trest. Íránská vláda by měla od tohoto aktu jako legitimního trestu upustit," kritizoval například Teherán americký senátor John Kerry. Britská diplomacie označila kamenování za středověký trest, který nemá místo v moderní době.

Ukamenování

Odsouzenci k trestu smrti ukamenování mohou rozsudku uniknout, pokud se jim podaří ze země vyhrabat. Zatímco muži jsou ale pohřbeni po pás, ženy jsou v zemi až po hruď.

zdroj: The Times

Syn odsouzené Íránky dvaadvacetiletý Sadžád Gadarzade kvůli jejímu propuštění riskuje i vlastní svobodu, píše list The Times na svém webu. Matčino obvinění odmítá a stěžoval si na něj i nejvyššímu íránskému duchovnímu vůdci ajatolláhovi Alímu Chameneímu, prezidentu Mahmúdovi Ahmadínežádovi a dalším představitelům islámské republiky. Nepochodil.

Naděje mu svitla až ve středu, kdy mu úřady sdělily, že případ jeho matky v neděli prověří. Obhájce Sakíneh Mohammadi Aštianiové zároveň varuje, že popravena může být prakticky kdykoliv.

Podle policie měla odsouzená nezákonný vztah se dvěma muži. Policie ji zatkla v roce 2005 a o rok později ji usvědčila. Policisté také prověřovali, jestli se svým milencem nezabila manžela.

Tabríz, Írán


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video