Veřejná poprava v Teheránu. Ilustrační foto

Veřejná poprava v Teheránu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Íránec přežil popravu, soud ho bez milosti poslal zpátky na šibenici

  • 62
Íránský soud poslal na šibenici sedmatřicetiletého muže, který se zapletl do obchodu s drogami. Trestanec však už jednu popravu absolvoval a druhý den se v márnici zjistilo, že dýchá. Opětovný příkaz k oběšení popudil ochránce lidských práv.

Soud poslal muže, kterého média identifikují jako Ali Rezu M., na smrt kvůli drogovým deliktům. Popravčí mu nasadil oprátku, na které odsouzený visel zhruba dvanáct minut. Když přítomní zdravotníci usoudili, že je Ali Reza po smrti, převezli jej do místní márnice.

Na plastovém pytli, do kterého bylo tělo domnělého nebožtíka zabaleno, ovšem pracovník márnice druhý den objevil kapky vody. Byla to zkondenzovaná pára, kterou oběšený Íránec vydechoval. Následoval okamžitý převoz do nemocnice, kde lékaři Ali Rezu dali do pořádku.

Ani zázračný únik před smrtí však úřady neobměkčil. Soudní příkaz stanovil, že jakmile se trestanec zotaví, bude se konat další poprava. A znovu oběšením. "Revoluční soud mu uložil trest smrti. V této situaci se měla poprava opakovat," vysvětlil své stanovisko soudce Mohammad Erfán. Jeho slova otiskl státní deník Jam-e-Jam.

Rozhodnutí íránské justice však pobouřilo ochránce lidských práv. Ti důrazně požadují, aby se Ali Reza další oprátce vyhnul. "Druhá poprava je zkrátka něco otřesného. Svědčí to o absolutním nedostatku lidskosti," uvedl Philip Luther z organizace Amnesty International.

"To je bohužel pro značnou část íránské justice typické," uzavřel Luther své vyjádření pro britský list The Times.

Popravy jsou v Íránu časté, mají ulevit věznicím

Za odsouzeného muže se postavil i vysoce postavený duchovní Lotfolláh Safí-Golpajgání. A to i přesto, že před časem sám vydal fatvu, která opakované popravy schvaluje. "Pokud mezi exekucí a pohřbem odsouzený znovu ožije a zotaví se, rozhodnutí o odplatě a trestu zůstává platné," citoval deník The Guardian ajatolláhovo prohlášení. Golpajgání však na svém webu uvedl, že v tomto případě zastává jiný názor.

Popravy jsou v Íránu takřka na denním pořádku. Jejich počet se ještě zvýšil po nástupu nového prezidenta Hasana Rúháního, který stojí v čele země od září. Letos už se na území muslimského státu konalo zhruba 560 poprav.

Většina oběšených se provinila právě obchodem s drogami nebo pašeráctvím. V přeplněných věznicích kvůli tomu často končí i děti. V nápravných zařízeních už však není místo, značná část obviněných proto ze soudní síně odchází s trestem smrti.

Poslední dobou se pořádají i hromadné popravy. Úřady se tak snaží ulevit přeplněným káznicím nedaleko hranic s Afghánistánem a Turkmenistánem. Jedna z největších se konala třeba ve městě Mašhad. Během dvou lednových dní tam přišlo o život 130 trestanců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video