Manssor Arbabsiar u soudu (30. května 2013)

Manssor Arbabsiar u soudu (30. května 2013) | foto: Reuters

Íránec plánoval v USA atentát na saúdského diplomata, dostal 25 let

  • 2
Newyorský soud poslal ve čtvrtek na 25 let do vězení Američana íránského původu, který připravoval atentát na saúdského velvyslance v USA. Přestože osmapadesátiletý Manssor Arbabsiar po zatčení v září roku 2011 prohlásil, že je nevinen, loni nakonec vinu doznal. Oč v kauze Arbabsiar vlastně šlo?

Příběh Manssora Arbabsiara i nyní, po vynesení rozsudku, vyvolává řadu otázek. Šlo o íránskou provokaci? Opravdovou přípravu na atentát? Byl Manssor Arbabsiar, o jehož duševním zdraví leckteří pochybují, jen zneužit íránským agentem?

Vše začalo v květnu roku 2011, kdy americké tajné služby zjistily, že Manssor Arbabsiar, držitel amerického i íránského pasu, shání v prostředí narkogangů zabijáka. Poměrně neprofesionálním způsobem. I proto se jeho nevšední požadavek posléze dostal k informátorovi amerických tajných služeb, který tehdy působil v jednom z oslovených mexických drogových kartelů. Arbabsiarovu komunikaci poté začaly americké úřady monitorovat.

Muž íránského původu nabízel půl druhého milionu dolarů za vraždu saúdskoarabského ambasadora v USA. Navrhoval pumový útok v jedné z washingtonských restaurací.

Společníkem a hlavně mecenášem Arbabsiara zřejmě byl íránský občan Gholám Šakurí. Snad člen, či spolupracovník zvláštních jednotek Al–Kuds, které figurují na americkém seznamu teroristických skupin. Tyto oddíly jsou elitou revolučních gard, paralelní íránské armády, která je podřízena přímo náboženskému vůdci země.

Soupeření ve světě islámu

Koncem září roku 2011 pak americké úřady zatkly Arbabsiara na newyorském letišti a on se k plánu přiznal. Vypověděl tehdy, že se dal najmout, vyplácet i řídit lidmi, o nichž byl přesvědčen, že jsou vysoce postavenými činiteli zvláštních íránských jednotek. Jenže posléze Arbabsiar vše popřel. Šakurího se zadržet nepodařilo. Zřejmě zmizel v Íránu.

Obhájci obžalovaného během procesu argumentovali tím, že Arbabsiar trpí psychickými problémy. A že by ve vězení neměl strávit více než deset let. Soud se ale ve čtvrtek přiklonil k žádosti státního žalobce, který požadoval čtvrtstoletí ve vězení.

Případ v roce 2011 vyvolal vyvolal další rozmíšku mezi USA a Íránem, které jsou znepřáteleny natolik, že spolu neudržují diplomatické styky. Saúdská Arábie je předním spojencem Spojených států v muslimském světě. A s Íránem soutěží o vliv nejen na Blízkém východě, ale v celém světě islámu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video