Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V uprchlickém pekle na Nauru se upálil Íránec. Austrálii neobměkčil

  • 114
Na ostrově Nauru, kam australské úřady odsouvají neúspěšné žadatele o azyl, se upálil 23letý Íránec. Stalo se tak na protest proti dlouhodobým nevyhovujícím podmínkám a zacházení v tamních detenčních táborech. Na tvrdé podmínky upozorňují i neziskové organizace.

Smrt Íránce jménem Omid potvrdily australské úřady v pátek. Podle představitelů ostrova Nauru se těžce popálil už v úterý. Následně byl převezen do nemocnice v australském Brisbane. Záběry z incidentu zveřejnilo několik australských zpravodajských serverů.

Doma mě znásilňovali, tvrdí Íránka. Australský azyl přesto nedostala

Muž na následky těžkých popálení po několika dnech zemřel, píše server BBC. Imigrační úřad v prohlášení uvedl, že poskytne „dostatečnou podporu“ manželce a přátelům zemřelého.

Případy sebepoškozování migrantů v australských detenčních táborech nejsou ničím výjimečným. Agentura AP připomíná, že někteří žadatelé o azyl se v minulosti na protest pořezali, spolykali chemikálie nebo si sešili ústa. Případ sebeupálení je však mimořádně závažný.

27.dubna 2016 v 05:19, příspěvek archivován: 29.dubna 2016 v 09:36

Beyond horrifying. Video shows refugee on Nauru setting himself on fire https://t.co/9FO2Bud3EP #auspol pic.twitter.com/DqbCkBox1P

Proslulý ostrov ptačího trusu, jak se Nauru říká kvůli ložiskům guána (nahromaděný trus mořských ptáků či netopýrů, pozn. red.), je domovem stovek neúspěšných žadatelů o azyl. Ti jsou nejprve několik týdnů zavřeni v hlavním detenčním centru.

Pokud nedostanou azyl, úřady je přesunou do uprchlických táborů. V nich mají volnost, mohou i do měst a australská vláda jim zajišťuje základní potřeby. Od představitelů Nauru pak mají uprchlíci garantovaná víza na pět let. Po jejich vypršení je však čeká nucený odjezd zpět do vlasti.

Neústupná Austrálie

Tvrdá opatření australských úřadů mají jediný cíl – zmírnit příliv uprchlíků hledajících cestu do Austrálie po moři. A to se skutečně daří. Daň za klidné spaní Australanů je však vysoká a dopadá z velké části právě na uprchlíky. Ti v táborech na Nauru živoří a postupem měsíců se z nich stávají těla bez duše, jak často říkají (více zde).

Austrálie se s vlnou uprchlíků vypořádala. Evropa tam hledá inspiraci

Tvrdý australský postup vůči žadatelům o azyl byl až donedávna vzorem pro některé evropské země, které se v současné krizi staví proti přijímání běženců.

Australský program se však dostává do problémů. Velkou ranou je nedávné oznámení Papuy-Nové Guineje, že uzavře detenční zařízení, kam Austrálie posílá neúspěšné žadatele o azyl. Austrálie však i přes tyto nepříjemnosti zůstává dále tvrdá.

Vláda totiž vyloučila, že by běžence z Papuy-Nové Guineje vpustila na australské území. „Postoj vlády je naprosto jasný - nepřijmeme lidi, kteří se pokusili dostat do naší země nelegálně na lodi,“ sdělil australský ministr pro imigraci Peter Dutton.

„Nebude jim umožněno usadit se trvale v naší zemi,“ dodal s tím, že běženci se mohou vrátit do své vlasti nebo odejít do jiné země, která je bude ochotna přijmout.

Podívejte se na reportáž o podmínkách na Nauru:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue