Íránka Amáni Bahramí po popálení kyselinou. | foto: CNN

Íránec kyselinou zohavil a oslepil ženu. Teď to zažije sám

  • 972
Jednatřicetiletá Íránka Amáni Bahramí byla krásná. Měla hnědé oči a kulaté tváře. Studovala univerzitu, a když se jí její obdivovatel Madžíd Movahedi jen zlehka dotkl, ohradila se, tak jak byla vychována. To je však minulost. Madžíd své odmítnutí nesl příliš těžko a chrstl na Amáni kyselinu.

Dnes je Bahramí slepá. Oči nemůže ani otevřít a oblé pravidelné kontury z jejích tváří jednoho listopadového dne roku 2004 zmizely. Zůstal neforemný, znetvořený obličej.

Ten den šla šestadvacetiletá žena z práce, domů chtěla jet jako obvykle autobusem. Bylo půl páté odpoledne, když k ní na zastávce přistoupil Movahedi. Mladíka znala už dva roky. Studovali spolu a on se jí úmyslně několikrát dotkl.

"Odsedla jsem si od něj, ale udělal to znovu," řekla americké stanici CNN, která její příběh jako první zveřejnila. Odsedání nepomáhalo, a tak Movahedimu před celou třídou řekla, ať toho nechá. Ani to muže nezastavilo.

Následovalo obtěžování, a dokonce i nabídka k sňatku, kterou doprovodil výhrůžkou smrtí. "Řekl mi, že by mě mohl zabít. Musíš říct ano, pravil," citovala CNN Íránku.

Íránka Amáni Bahramí.

Před popálením byla Amáni Bahramí krásná žena.

A najednou stál proti ní na autobusové zastávce. Něco jí chrstl do obličeje tak rychle, že si toho Bahramí ani nestačila všimnout.

"Jen jsem křičela: hořím, hořím, proboha, pomozte mi někdo," popisuje žena. Po tvářích jí stékala kyselina, která jí rozežírala oči, pálila kůži v obličeji a vnikala do úst.

Madžíd Movahedi utekl. Po dvou týdnech se ale sám udal na policii a poslední čtyři roky strávil za mřížemi.

Je Íránec a věděl, jaký trest ho může čekat. Trest mnohem horší, než je několikaleté vězení za ublížení na zdraví, které by jej čekalo v evropských zemích.

V Íránu mu totiž výjimečně hrozí totéž, co způsobil své oběti. V tomto případě tedy oslepení kyselinou. Podle tradičního islámského práva se může vykoupit penězi, ale domluvit se musí jeho rodina s obětí nebo jejími příbuznými. K tomu většinou dojde, ale Amáni odmítla a trvala na odplatě "oko za oko".

"Nechci ho oslepit kvůli pomstě. Chci to, abych mu zabránila něco takového udělat dalším lidem," popsala žena s tím, že lidé jako on by měli okusit utrpení, které jiným způsobili.

A soud její požadavek nejen přijal, ale také tento týden zamítl Movahediho odvolání proti rozsudku. Ten tak definitivně zní: oslepení obou očí pomocí kyseliny.

Jediný, kdo jej může ještě zachránit, je sama Amáni. Ta to však nemá v úmyslu. "Pokud bych tomu zabránila a došlo k dalšímu útoku kyselinou, nikdy bych si to neodpustila," řekla. Podle jejího právníka bude rozsudek vykonán během několika týdnů.

Oko za oko

Madžíd Movahedi se pomstil spolužačce za to, že ho odmítla. Nadosmrti jí znetvořil obličej a oslepil ji kyselinou. Jako trest prožije stejné utrpení. "Tvrdí, že to udělal, protože ji miloval," řekl stanici CNN právník oběti. Rozsudek bude vykonán během několika týdnů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video