Íránské jaderné zařízení v Natanzu. S výrobou bomby prý Íránci přestali už v roce 2003.

Íránské jaderné zařízení v Natanzu. S výrobou bomby prý Íránci přestali už v roce 2003. | foto: Profimedia.cz

Íránci přivítali „jadernou“ zprávu, Izrael jí nevěří

  • 71
Írán přivítal včerejší zprávu amerických tajných služeb, z níž vyplývá, že Teherán před třemi lety zastavil vývoj jaderných zbraní. Naopak Izrael jí nevěří. Ministr obrany Ehud Barak řekl v rádiu, že Íránci o atomovou bombu nejspíš dál usilují.

"Teherán možná v minulosti pozastavil obohacování uranu, ale poté s ním zase začal," řekl Barak vojenskému rozhlasu. Obohacený uran je pro výrobu jaderné bomby nezbytný.

Ve zprávě šestnácti amerických tajných služeb stojí, že Írán přestal usilovat o jadernou zbraň v roce 2003. Ale i tak je schopen mít ji do tří až osmi let. - více zde

Íránci jsou s obsahem zprávy spokojeni. "Přirozeně vítám, jestliže země, které měly v minulosti pochyby o Íránu, nyní svůj postoj realisticky mění," řekl ministr zahraničí Manúčehr Mottakí státnímu rozhlasu.

Tentokrát proti Bushovi
Rozvědky se tentokrát nedržely rétoriky Bílého domu, upozornila agentura Reuters. Bushova administrativa zůstává k íránskému vojenskému programu dosti skeptická - země vedená prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem je pro ni součástí tzv. osy zla, před kterou je třeba se chránit - kupříkladu protiraketovými základnami ve střední Evropě.

Teherán provozuje asi 3 000 odstředivek k obohacování uranu. To je nezbytné minimum pro získání atomové bomby. Prezident Ahmadínežád ale tvrdí, že nukleární aktivity jeho země jsou čistě mírové a Írán má na ně právo.

Rada bezpečnosti už se pokusila Teherán potrestat - od loňského prosince na něj uvalila dvoje sankce. Ale Ahmadínežád s obohacováním uranu nepřestal - naopak ho ještě rozšířil. Teď se uvažuje o třetí dávce sankcí. Ty by ale nemusely být vůbec schváleny - kvůli postoji Ruska a Číny, stálých členů Rady bezpečnosti s právem veta.

Čínský ministr zahraničí Jang Ťie-čch' si v pondělí telefonoval s šéfkou americké diplomacie Condoleezzou Riceovou a řekl jí, že Peking postoj vůči Íránu nemění. "Problém se musí řešit diplomaticky. Čína si přeje, aby na Blízkém východě panoval mír a stabilita a aby byl celosvětově zachován režim nešíření jaderných zbraní," řekl Jang.

O diplomatickém řešení hovoří také Spojené státy, ale podobně jako Izrael přitom nevylučují možnost útoku na Írán.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video