Írán chce vyměnit centrifugy na obohacování uranu za čtyřikrát výkonnější. Ilustrace

Írán chce vyměnit centrifugy na obohacování uranu za čtyřikrát výkonnější. Ilustrace | foto: Profimedia.cz

Íránci možná už pokročili v jaderném programu

  • 389
Íránský jaderný program je možná v pokročilejším stádiu, než se předpokládalo. Podle prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda chce země zprovoznit výkonnější odstředivky na obohacování uranu, než má k dispozici dnes. Mezinárodní agenturu pro atomovou energii to znepokojilo, píše The New York Times.

NEPŘEHLÉDNĚTE:
Co se skrývá v íránském Natanzu
INFOGRAFIKA: Jaderná zařízení v Íránu

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) hodlá vyslechnout íránské zástupce ve Vídni, kam íránská delegace dorazí v úterý.

"Írán nepřeruší obohacování uranu. Naše centrifugy jsou typu P1 a v následující etapě to budou P2, jejichž kapacita je čtyřikrát větší," citovala Ahmadínežáda íránská agentura IRNA.

Prezident dodal, že s odstředivkami typu P2 se nyní v Íránu provádějí výzkumy. Podle expertů je to upravená verze zařízení G2, které se pro obohacování uranu používá na Západě. Vyvinul je a používá je Pákistán.

Zakladatel tamního jaderného programu Abdul Kádir Chán před dvěma lety přiznal, že předával informace o pákistánském jaderném výzkumu nejen Íránu, ale i Libyi a KLDR.

Írán v roce 2004 přiznal, že vlastní plány systému G2. Zároveň ale tvrdil, že se odstředivku nepokouší vyrobit. K inspekcím MAAE dal k dispozici jen zařízení v Natanzu, v němž používají zastaralejší centrifugy G1. I toto pracoviště ale nejdřív tajili a v roce 2002 je objevily satelity.

Spojené státy hledají intenzivně možnost, jak přimět íránský islámský režim, aby svůj postoj změnil. Ministryně zahraničí Condoleezza Riceová ve čtvrtek navrhla Radě bezpečnosti OSN, aby brzy začala jednat o možném přijetí rezoluce proti Íránu na základě 7. článku Charty OSN. Ten umožňuje sankce i případné použití síly v případě, že některý z členů Spojených národů odmítá vůli mezinárodního společenství.

Rusko a Čína, které mají právo veta, jsou ale zatím podle všeho nejen proti použití síly, ale i proti sankcím.

Americký deník The Washington Post ale tvrdí, že Spojené státy mají už dávno plán útoku na Írán. Plán TIRANNT (prý zkratka pro "íránské divadlo před koncem") pro rozsáhlou vojenskou operaci proti Íránu prý vznikl už před útokem na Irák v březnu 2003. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video