Zkouška íránských raket (Ilustrační foto)

Zkouška íránských raket (Ilustrační foto)

Írán zkouší trpělivost Západu, na zítřek ohlásil raketové manévry

  • 14
Íránské elitní Revoluční gardy budou od zítřka provádět raketové zkoušky, jež mají sloužit k "udržení a rozvoji kapacit armády". Oznámení o vojenském cvičení přichází ve chvíli, kdy Teherán přiznal existenci druhého jaderného zařízení a vysloužil si za to kritiku světových mocností.

"Letecké síly Strážců revoluce začnou zítra s obrannými manévry, jejich součástí budou raketové střelby s cílem udržet a zlepšit obranné kapacity ozbrojených sil země," uvedly Revoluční gardy v komuniké, které zveřejnily tiskové agentury země.

Velitel vzdušných sil generál Husejn Salámí neřekl, jaké střely hodlají gardy testovat, ale upřesnil, že cvičení bude zaměřené na zkoušky simultánní střelby na cíle. Bude prý trvat několik dní a odehraje se na různých místech Íránu.

Zkoušky raket přicházejí nedlouho poté, co Američané ustoupili od výstavby základen protiraketové obrany v Česku a Polsku. Washington obhajoval změnu projektu protiraketového štítu argumentem, že s vývojem střel krátkého a středního doletu je Teherán mnohem dál než s raketami dlouhého doletu, které měl hlídat brdský radar. - více čtěte zde

Írán demonstruje svoji sílu

Včera navíc Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) zveřejnila dopis, ve kterém Teherán přiznává existenci tajného zařízení na obohacování uranu. To rozlítilo mezinárodní společenství, které chce na Írán uvalit za nevyzpytatelný nukleární program přísné sankce. - více čtěte zde

Odborníci tvrdí, že Teherán záměrně stupňuje napětí. V krizi je prý demonstrace síly naprosto běžnou taktikou. Není to poprvé, kdy Írán vyhrožuje svými raketami. Na konci května odzkoušel raketu Sadžíl 2, která může zasáhnout území Izraele i americké vojenské základny v Perském zálivu a doletí až do Evropy. - o květnovém testu čtěte zde

Pentagon potvrdil, že má vyspělá střela dolet dva až tři tisíce kilometrů. Takto vzdálené cíle mohou ohrozit i rakety Šaháb-3. Ty Teherán demonstrativně odzkoušel loni v červenci poté, co Česko podepsalo dohodu o umístění amerického protiraketového radaru.

REVOLUČNÍ GARDY ÍRÁNU

- Revoluční gardy, též strážci revoluce či ochránci výdobytků revoluce, jsou ozbrojené síly, které pomohly upevnit pozici nejvyššího náboženského vůdce, ajatolláha Chomejního při protimonarchistické revoluci v únoru 1979.

- Na Západě jsou označovány za elitní, v očích Íránců jsou však na nižší společenské příčce než regulérní vojáci. Do gardy se rukuje i proti vlastní vůli v rámci povinné prezenční služby jako k běžné armádě či k policii.

- Garda je dobře vyzbrojenou, uniformovanou paralelní armádou s dobrou disciplínou. Revoluční gardy se staly státem ve státě s vlastním hospodářským systémem, vlastní továrny, banky, obchodní podniky a kontrolují čtvrtinu íránského průmyslu. Podle nejnovějších odhadů mají asi 125 tisíc členů.                                         autor: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video