Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Íránka chtěla na volejbal, už dva měsíce kvůli tomu sedí ve vězení

  • 31
Pětadvacetiletá Ghoncheh Ghavamiová už od června sedí v íránském vězení. Provinila se tím, že se snažila prosadit právo žen sledovat sportovní utkání. Policie ji zatkla spolu s více než desítkou dalších žen, když protestovaly před teheránským sportovním stadionem.

Dívku zadržela policie 20. června, když protestovala u stadionu v Teheránu, kde hrál íránský volejbalový tým proti Itálii. Ačkoliv ji z vazby po pár hodinách propustili, druhý den ji strážci pořádku zadrželi znovu. Tentokrát ji rovnou převezli do věznice Evin na severozápadě Teheránu, kde islámský režim vězní i své politické vězně. Dívka tam nyní pobývá už třetím měsícem.  

Dívka se během svého věznění jednou spojila se svoji rodinou, která pobývá v Británii. Volala jim, aby jim v slzách řekla, že bude 41 dní na samotce. "Rodina se stěží drží pohromadě," uvedl dívčin bratr Imam v reportáži pro ITV News.

Na Facebooku mezitím začala kampaň za propuštění dívky. Stránky "Propusťte Ghoncheh Ghavamiovou" sleduje více než devět tisíc lidí. Ojedinělé demonstrace na podporu vězněné aktivistky se objevily i během dalších zápasů íránského volejbalového týmu.

Ghonchen má jak britskou, tak íránskou národnost. Do Íránu se vrátila potom, co minulý rok dokončila studia práv v Londýně. V Íránu se chtěla aktivně zapojit do kampaně na podporu ženských práv.

Íránky se na volejbalisty v trenkách jen tak nepodívají

Ženy v Íránu nesmí sledovat sport na jedné tribuně společně s muži, navíc mají zakázaný pohled na sportovce, kteří nejsou zcela oblečení. Teokratický režim, který v Íránu panuje od roku 1979, takové chování považuje za neislámské. „Za současných podmínek není míchání mužů a žen na stadionech ve veřejném zájmu,“ řekl podle deníku The Independent íránský šéf policie Ismail Ahmadí Moghadam.

Příběh vědkyně

Íránka dostala matematickou nobelovku, doma jí přimalovali šátek

Zastánci zákona však tvrdí, že ženy chrání před oplzlým chováním. Zákon se vztahuje i na novinářky, které za určitých podmínek mohou dostat výjimku. Ani ony si však nemohou dovolit kontroverzní zákaz příliš kritizovat. Svědčí o tom případ editorky časopisu pro ženy Šahly Šerekatové, která otiskla článek o ženách na stadionech. Byla předvolána před soud, kde byla obviněna z propagace feminismu a neislámských hodnot.

Zastánci lidských práv v Íránu doufali, že zvolení umírněného prezidenta Hasana Rúháního povede k liberálnějšímu právnímu systému a větší rovnoprávnosti žen. Podle jejího bratra byla i Ghoncheh jeho velkou zastánkyní. Víc než rok od Rúháního nástupu je však jasné, že konzervativní klerici v čele ajatolláhem Chameneím stále disponují obrovskou mocí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue