Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Íránka skončila v poutech kvůli britské vlajce na nehtech

  • 13
Íránská náboženská policie zatkla mladou dívku kvůli nehtům nalakovaným ve stylu vlajky Velké Británie. Nový íránský prezident Hasan Rúhání přitom před svým zvolením sliboval, že se bezpečnostní složky přestanou plést do oblékání a vizáže tamních žen.

Dívka, jejíž jméno místní média neuvedla, měla nehty nabarvené modrým, bílým a červeným lakem. Všechny tři barvy dohromady tvořily symbol Velké Británie známý jako Union Jack (viz box).

Union Jack

Vlajka Spojeného království

Union Jack je pojmenování pro vlajku Spojeného království. V minulosti se používala ve všech zemích bývalé britské říše.

Její současný vzhled pochází z roku 1801.

Spojuje anglickou vlajku (červený kříž na bílém pozadí) se skotskou (bílý diagonální kříž na modrém pozadí) a s červeným diagonálním křížem, který reprezentuje Severní Irsko.

V současné době zůstává i na vlajkách Austrálie, Nového Zélandu, Tuvalu a Fidži.

Zdroj: Wikipedie

Konzervativní íránské deníky psaly o jejím prohřešku jako o "kulturní válce proti Íránu". Pronikání "pokleslého západního stylu" mezi módní návyky íránské mládeže podle nich podrývají tradice islámské republiky. 

"Nedovolím policejním hlídkám, aby vyšetřovaly naše dívky kvůli tomu, co mají na sobě," tvrdil přitom Hasan Rúhání krátce před červnovými prezidentskými volbami, ve kterých s přehledem zvítězil hned v prvním kole. Samotné íránské ženy jsou podle něj "ochránkyně cudnosti" a dokáží samy posoudit, zda je jejich oblečení do společnosti vhodné. (více o názorech Rúháního zde)

Náboženská policie svou aktivitu zpočátku skutečně utlumila. Zhruba měsíc poté, co se bývalý jaderný vyjednávač na začátku srpna ujal své funkce, se však zatýkání opět rozběhlo. "Náboženská policie se vrátila v plné síle," uvedla pro britský deník The Times teheránská novinářka, která se představila jako Aténa. 

Několik žen už muselo zaplatit pokutu za to, že nerespektovaly povinnost nosit na hlavě hidžáb, což je šátek zahalující vlasy a poprsí. Jeho nošení sice není povinné v celém muslimském světě, avšak právě Írán patří mezi země, v nichž se žena bez hidžábu nesmí objevit na veřejnosti. Podobně přísná pravidla platí ještě v Afghánistánu a Saúdské Arábii. 

Koncem srpna skončila v policejních poutech další dvojice dívek. Náboženské hlídce se nelíbily jejich punčocháče, neboť vzor na nich příliš připomínal šesticípou Davidovu hvězdu. Ta je symbolem judaismu a vyskytuje se i na vlajce Izraele. 

Konec euforie, Íránci chtějí výsledky

Rúhání se právům žen věnoval i ve svém inauguračním projevu, kde mimo jiné slíbil omezit vměšování vlády do života Íránců. Analytici rovněž očekávají, že se pokusí zlepšit vztahy své země se Západem.

Ty jsou dlouhodobě na bodu mrazu, zejména kvůli západní podpoře Izraele a sporům o íránský jaderný program. Například v listopadu 2011 vygradovala nenávist Íránců vůči Spojenému království v útok na britské velvyslanectví v Teheránu. (více o útoku zde)

"Zdejší lidé pořád hledí na Rúháního s nadějemi na změnu. Chápou, že k jejich prosazení potřebuje čas," vysvětluje teheránská redaktorka. Počáteční euforie však už podle ní opadla a Íránci se brzy začnou dožadovat skutečných výsledků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue