Mahmúd Ahmadínežád

Mahmúd Ahmadínežád | foto: Profimedia.cz

Írán zahájí rozhovory s velmocemi v říjnu, o svém jádru vyjednávat nechce

  • 14
Představitelé Íránu zasednou k jednání se zástupci šesti velmocí 1. října. Teherán ale už předem prohlásil, že nehodlá řešit svůj sporný jaderný program. Chce jednat o globálním jaderném odzbrojení a dalších mezinárodních záležitostech.

Podle íránské agentury ISNA se na datu shodli v telefonickém rozhovoru šéf zahraniční politiky Evropské unie Javier Solana a íránský předseda Nejvyšší rady národní bezpečnosti Saíd Džalílí. Kde se představitelé šesti mocností a Íránu setkají, zatím nebylo rozhodnuto. Své území pro tyto účely nabídlo o víkendu Turecko.

"Javier Solana a Saíd Džalílí během telefonické konverzace souhlasili, že se spolu 1. října setkají. Obě strany se dohodly na schůzce zástupců šesti mocností a představiteli Iránu, aby probraly návrh (Teheránu)," uvedla ISNA.

Budeme se bránit, vzkázal Írán Izraeli a USA

Teherán k ochotě jednat připojil varování pro Izrael a USA, že je připraven se vojensky bránit, pokud nějaká země napadne íránská jaderná zařízení. Právě tyto dvě země v minulosti nevyloučily použití síly jako poslední možnosti, pokud bude Írán nadále odmítat rozptýlit podezření, že vyvíjí jadernou zbraň.

S Íránem by měla diskutovat takzvaná skupina 5+1, ve které jsou kromě USA i ostatní stálí členové Rady bezpečnosti OSN - tedy Británie, Francie, Čína a Rusko a také Německo. Podle agentury AP nicméně formálně půjde o setkání mezi Solanou a Džalílím s tím, že na jednání budou i zástupci ostatních zemí.

Teherán minulý týden pod hrozbou zpřísnění sankcí Západu předal zástupcům šesti mocností jaderné návrhy své země. Pětistránkový dokument je ale plný vágních formulací a to nejdůležitější - sporný jaderný program - v něm chybí. - přečtěte si Írán chce jednat, ale ne o jaderném programu. Washingtonu návrh nestačí

Mocnosti v čele se Spojenými státy požadují, aby se Írán vzdal technologie obohacování uranu. Umožňuje totiž výrobu nukleárních zbraní. Teherán nicméně stále opakuje, že jeho jaderný program slouží pouze mírovým účelům - pro výrobu elektrické energie.

Spojené státy se přes výhrady k íránskému pětistránkovému návrhu rozhodly na schůzku přistoupit. Washington ale hodlá během jednání otázku jaderného programu i přes nesouhlas Teheránu nastolit.

Obama chce jednat i s KLDR

Americký prezident Barack Obama se rozhodl jednat i s dalším členem takzvané "osy zla" - Severní Koreou. Podle webových stránek listu The Daily Telegraph jsou USA ochotny s Pchjongjangem jednat přímo a budou se snažit přimět stalinistický režim, aby se vrátil k šestistranným rozhovorům.

Až dosud Washington setkání s představiteli komunistického státu odmítal a podmiňoval ho právě se souhlasem KLDR s obnovením šestistranných rozhovorů, které si kladou za cíl přimět Pchjongjang, aby se vzdal jaderného programu.

Určitého úspěchu dosáhly mocnosti před čtyřmi roky, kdy KLDR souhlasila s ukončením svého jaderného programu výměnou za finanční a potravinovou výpomoc. Dohodu ale už několikrát porušila; provedla hned dva jaderné testy, nejprve v roce 2006 a poté letos v květnu.

Loni prohlásila šestistranné rozhovory za "mrtvé" a zastavila rozebírání svého jaderného reaktoru v Jongbjonu. Před deseti oznámila, že je v závěrečné fázi obohacování uranu a tudíž o krok blíže k výrobě jaderné zbraně. - více o posledním vývoji jaderného programu v KLDR se dočtete zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video