Vánoce v Íránu (22. prosince 2016)

Vánoce v Íránu (22. prosince 2016) | foto: AP

Íránci si zamilovali Vánoce, nakupují ozdoby a plastové stromky

  • 65
Šíitský Írán se nezdá být zemí na seznamu zastávek Santa Clause. Mnoho obyvatel Teheránu přesto letos vyrazilo do ulic nakoupit umělé stromky. Íránci se totiž zamilovali do vánočních ozdob, píše agentura AFP.

Před Vánocemi se obyvatelé Teheránu vydali do arménského distriktu Somayeh, největší křesťanské čtvrti v hlavním městě. V zdejších obchodech nakupovali umělé stromky, vánoční ozdoby, plyšové soby i plastové sněhuláky.

Jedním z nakupujících před Štědrým dnem byla i Nilúfar, asi 30letá muslimka, která na nákupy vyrazila i se svým manželem. „Je to pro nás velmi zajímavé a lákavé,“ řekla agentuře AFP k Vánocům a dodala: „Miluji ozdoby a vánoční stromeček. Nahlížíme na to tak, že tím ukazujeme respekt k jiným vyznáním. A samozřejmě mi hrozně chutnají všechny ty vánoční čokolády.“

Před výlohami se Santa Clausem si někteří Íránci fotili selfie, u jednoho stánku s jídlem zase vánoční děd tancoval na populární íránskou popovou skladbu. Jak na tom ovšem jsou křesťané žijící v Íránu?

Není křesťan jako křesťan

Čtvrt Somayeh je obývána zejména arménskými křesťany. Hamed Davúdian, vlastník obchodu s potravinami, říká, že s íránskými úřady nikdy neměl problém. „Proč taky? Arméni tu jsou již 400 let, chovají se k nám výborně,“ dodal.

Po islámské revoluci v roce 1979 emigrovaly z Íránu tisíce křesťanů, především do USA. V zemi ovládané šíitským teokratickým režimem nyní podle odhadů žije 120 tisíc až 500 tisíc křesťanů - záleží na tom, zda se jedná o oficiální íránské statistiky, či odhady křesťanských organizací.

Nejvíce křesťanů se hlásí k Arménské apoštolské církvi, druhou nejpočetnější skupinou jsou křesťané Asyrské církve Východu (asi 10 až 20 tisíc). Křesťané, ale i židé či vyznavači zoroastrismu jsou oficiálně uznanými a chráněnými náboženskými skupinami.

Přesto panují omezení. Konverze muslimů je zakázána, íránské úřady tvrdě potírají perštinou psanou Bibli, bohoslužby mohou být slouženy pouze v původním jazyce a kázání se musí vyhnout politickému podtextu. Mnoho konvertitů a Íránců, kteří se hlásí ke křesťanství, čelí perzekuci či vězení. Proto se častokrát rozhodnou hledat azyl v Evropě či Americe.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video