Američané zadržení v Íránu před setkání se svými matkami v Teheránu. Zleva:

Američané zadržení v Íránu před setkání se svými matkami v Teheránu. Zleva: Shane Bauer, Sarah Shourdová a Josh Fattal. (20. května 2010) | foto: AP

Írán váhá: Pustíme tu Američanku, anebo ne. A přece jen ji pustíme...

  • 18
Dva Američany a jednu Američanku zadržují v Íránu už déle než rok. Místní režim je viní ze špionáže. Sarah Shourdová, která je vážně nemocná, prý nakonec do tří dnů pojede domů v gestu dobré vůle. Íránské úřady však propuštění už několikrát odložily.

Tři Američany zadrželi na íránsko-irácké hranici už loni v červenci. Tedy více než před rokem. To, co od té doby dva muži a žena prožívají, je jedna velká hrůza.

Navíc se ocitli ve středobodu mocenského boje mezi různými křídly konzervativní mocenské nomenklatury. Jsou to špioni, měli okamžitě jasno Íránci.

Kdepak vyzvědači, jsme turisté. Byli jsme na výpravě v iráckém Kurdistánu, a pokud jsme do Íránu vstoupili, tak nevědomky, bránili se zadržení. Marně. Režim ajatolláhů je nechává hnít v teheránské věznici Evín a chystá monstrproces s obviněním ze špionáže.

Američanka zadržená v Íránu Sarah Shroudová při setkání se svoují matkou Norou v Teheránu. (20. května 2010)Naděje svitla jen jedenatřicetileté Sarah Shourdové, a to proto, že během vazby těžce onemocněla, pravděpodobně rakovinou. Žena už několikrát dostala naději na propuštění, jež mělo být aktem dobré vůle právě kvůli její chorobě.

Íránské úřady vždycky pár vteřin před dvanáctou couvly. Zemi měla naposledy opustit v sobotu, v rámci muslimského svátku ukončení půstu po postním měsíci ramadánu. Nestalo se tak bez udání důvodu.

Včera pak zaznělo, že bude moci odjet do dvou až tří dnů, ale po zaplacení "mastné" kauce. "Co se týče zadržované ženy, bude propuštěna, jakmile zaplatí kauci pět milionů rijálů (9,7 milionu Kč). Bude moci opustit Írán. Další dva zadržení Američané zůstanou ve vězení," uvedl pro agenturu AP teheránský prokurátor Abbás Džafarí Dolatabádí.

Zajatci jsou oběťmi mocenského boje uvnitř režimu

Právě on nejspíš zmařil sobotní propuštění Sarah Shourdové, což analytici interpretují jako projev mocenského zápasu uvnitř íránského režimu. Prezident Mahmúd Ahmadínežád prý chtěl případu využít jako demonstrace vstřícnosti a spravedlivého postoje vůči ženám v době, kdy svět brojí proti chystaném ukamenování Íránky Sakíne Aštíaníové.

Prokuratura a soudní systém je v rukou jeho kritiků. A nový šéf justice ajatolláh Sádek Larídžání prý dal Ahmadínežádovi najevo, že mu nedovolí překračovat pravomoci, píše agentura Reuters.

Pro dobro Američanky doufejme, že íránské úřady tentokrát znovu necouvnou. Její matka tvrdí, že dcera má nález v prsu a také na děložním čípku. Navíc trpí těžkou depresí. A Íránci ji nijak neléčí.

ZADRŽOVÁNÍ CIZINCŮ V ÍRÁNU

25. listopadu 2009: Pět Britů bylo zadrženo poté, co se jejich závodní jachta dostala do íránských vod. Propuštěni byli o týden později.
9. ledna 2009: Americká novinářka s íránskými kořeny Roxana Saberiová byla zatčena, když kupovala láhev vína. Později ji úřady odsoudily za špionáž, o měsíc později ji však pustily a umožnily odejít ze země.
23. března 2007: Íránské válečné lodi zadržely ve vodách Perského zálivu 15 britských námořníků. Puštěni byli po dvou týdnech.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video