Teherán to popírá s tím, že atomovou energii hodlá využít ryze k mírovým účelům. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v pátek prohlásil, že jeho země jadernou bombu nepotřebuje. Ilustrační foto.

Teherán to popírá s tím, že atomovou energii hodlá využít ryze k mírovým účelům. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v pátek prohlásil, že jeho země jadernou bombu nepotřebuje. Ilustrační foto. | foto: AP

Írán už prý „umí“ jadernou pumu, tvrdí tajná zpráva

  • 28
Íránská hrozba pominula, usoudil Barack Obama a odpískal protiraketový štít v Česku a v Polsku. Nyní ale narůstají spekulace, že Teherán je se svým zbrojním programem mnohem dál a že nebezpečí tak může být dokonce jetě větší než dříve.

Pouhý den po Obamově kontroverzním rozhodnutí se objevily indicie, které naznačují, že americký prezident se může fatálně mýlit. Podle nich je Teherán schopen vyrobit jadernou bombu pravděpodobně už nyní. Až dosud se obecně soudilo, že Írán je od ovládnutí nejničivější zbraně vzdálen minimálně několik let.

Jak to ve skutečnosti je, jak daleko je Írán se svým jaderným programem, to stále netušíme. Zpráva, již včera zveřejnila agentura AP, je však krajně znepokojující.

Agentura citovala z tajné zprávy expertů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), kteří se domnívají, že Írán už má kapacity k výrobě atomové bomby a intenzivně pracuje na vývoji raketového systému, který by byl schopen nést nukleární hlavice.

Jeden ze závěrů podle AP zní: "MAAE shledává, že Írán má dostatek informací k vývoji a výrobě funkčního implozivního jaderného zařízení s vysoce obohaceným uranem."

MAAE: Důkazy nemáme

Podle AP stojí za dokumentem nazvaným Možný vojenský rozsah íránského jaderného programu přední představitelé atomové agentury a je zřejmé, že jejich názory korespondují s nedávnými postoji amerických tajných služeb. Podle AP se jedná o souhrn poznatků získaných pozorovateli OSN od roku 2007.

Spekuluje se o tom, že dokument je nejspíš tajným dodatkem o jaderném programu Íránu, který z oficiální zprávy MAAE nechal odstranit odcházející šéf agentury Muhammad Baradej. Takto ho včera nařkl například izraelský list Haarec. MAAE vydala na téma Írán a jádro poslední zprávu v srpnu. Už krátce poté Francie a Izrael obvinily Baradeje, že některé dodatky drží pod pokličkou. Ten však tvrdil, že nic netají.

Atomová agentura se v oficiálních vyjádřeních brání. Podle Baradeje jsou informace o utajovaných informacích nepodložené a politicky motivované. Na dotaz AP však MAAE existenci tajné zprávy nepopřela. Ovšem s tím, že neexistují žádné konkrétní důkazy o tom, že Írán program na získání jaderné zbraně opravdu má.

Čtěte: Základny v Česku a Polsku nebudou

Teherán to znovu a znovu popírá s tím, že atomovou energii hodlá užívat jen k ryze mírovým účelům. "Jadernou bombu nepotřebujeme,“ prohlásil včera v rozhovoru pro americkou stanici NBC jeho prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Američané dlouho považovali názor, že Írán tajně vyvíjí nukleární zbraň, za hotovou věc. Zda si to nyní po Obamově veletoči už nemyslí, to není zcela jasné.

Co naopak jisté je: Jednání s Íránem uvázla ve slepé uličce, islámský režim neukončil obohacování jaderného paliva a odmítá odpovídat na otázky jaderných inspektorů. Těm rovněž nepovolil přístup k dokumentům ani k osobám, jež by mohly podezření z existence vojenského jaderného programu vyvrátit.

Lze opravdu za takovéto situace říci, že Írán není tak nebezpečný, jak se původně zdálo?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video