Test íránské rakety S-200 na vojenských manévrech nedaleko Búšéhru (29....

Test íránské rakety S-200 na vojenských manévrech nedaleko Búšéhru (29. prosince 2016) | foto: AP

Spojené státy uvalily na Írán nové sankce. Nedodržuje ducha jaderné dohody

  • 79
Spojené státy uvalily nové sankce na osmnáct íránských firem, organizací a lidí za podporu vývoje balistických raket. Teherán chce v reakci balistický program ještě posílit.

„Spojené státy zůstávají hluboce znepokojené škodlivými aktivitami Íránu napříč Blízkým východem, které podrývají regionální stabilitu, bezpečnost a prosperitu. Írán nadále podporuje teroristické skupiny, jako je Hizballáh, Hamas a Palestinský islámský džihád, které ohrožují Izrael a stabilitu Blízkého východu,“ píše se na stránkách vlády State.gov.

Na Íránu americké vládě vadí také jeho vytrvalá podpora syrského prezidenta Bašára Asada nebo vyzbrojování rebelů v Jemenu. A v neposlední řadě to, že země pokračuje ve svém balistickém programu. V odpovědi na to proto USA určila osmnáct organizací, firem a lidí, kterým zmrazí veškerý majetek v USA a americkým firmám s nimi zakáže obchodovat.

Sankce oznámilo americké ministerstvo financí, které má odvetná opatření na starosti. Washington tak učinil den poté, co Trumpova administrativa informovala Kongres, že Írán technicky splňuje podmínky mezinárodní jaderné dohody, takže je možné pokračovat s uvolňováním sankcí vyhlášených kvůli íránskému nukleárnímu programu.

Terčem nových sankcí se stalo sedm subjektů a pět osob kvůli podpoře poskytované íránské armádě a íránským revolučním gardám. Sankce rovněž míří na jistou nadnárodní zločineckou skupinu sídlící v Íránu a tři osoby, které jsou podle USA na tuto organizace napojené. Další dvě společnosti USA zařadily na seznam v souvislosti s íránským balistickým programem.

Posílíme balistický program, varuje Američany Írán

Sankce proti Teheránu připravuje také Kongres USA. Ten v březnu odhlasoval návrh zákona, který počítá s novými protiíránskými odvetnými opatřeními, Sněmovna reprezentantů o něm má teprve hlasovat

Íránský parlament oznámil, že pokud americká sněmovna zákon o sankcích schválí, potvrdí i Írán svůj zákon o posílení balistického programu. Íránský parlament totiž v úterý zahájil proceduru, která má podpořit balistický program a elitní část revolučních gard. Podle agentury ISNA pro návrh zákona zvedla ruku většina poslanců. Írán pravidelně testuje své rakety a podle některých západních zemí tím porušuje dohodu podepsanou se šesticí států v roce 2015 (více o ní zde).

Text zákona kromě jiného předpokládá, že íránská vláda poskytne v přepočtu 5,9 miliardy korun na balistický program a stejnou sumu elitním jednotkám Kuds, které spadají pod revoluční gardy a jsou zapojeny do boje proti terorismu, jak tvrdí Írán. Jednotky Kuds odpovídají za zahraniční operace gard a operují hlavně v Sýrii a Iráku. Balistický program spadá pod revoluční gardy.

Americký prezident Donald Trump při své předvolební kampani označoval dohodu z roku 2015, která se týká hlavně íránského jaderného programu, za nejhorší, jaká byla kdy podepsána, a hrozil, že ji nechá zrušit (více zde).

Podle agentury AP Spojené státy uznávají, že Írán dohodu z roku 2015 technicky plní, ale ministr zahraničí Rex Tillerson tvrdí, že „Írán nedodržuje ducha dohody“. Podle AP se USA budou snažit „přejednat“ se spojenci ty body dohody, které považují za problematické - to je hlavně vypršení lhůt pro omezení vývoje íránského jaderného programu.

„Předpokládáme zavedení nových sankcí, které se budou týkat íránských balistických střel,“ citovala agentura AFP svůj zdroj z Bílého domu. Sankce se mají týkat také íránského programu vývoje rychlých člunů, které Írán používá v Perském zálivu, jímž vedou zásadní trasy ropných tankerů. Z minulých měsíců jsou známy incidenty mezi těmito čluny a americkými plavidly.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video