Syrské tanky obsazují jedno město za druhým a propaganda tvrdí, že je lidé vítají s nadšením

Syrské tanky obsazují jedno město za druhým a propaganda tvrdí, že je lidé vítají s nadšením | foto: AP

Írán tajně pomáhá syrskému režimu s masakry demonstrantů

  • 47
Syrskými ulicemi denně pochodují protivládní demonstrace, ale prezident Bašár Asad stále sedí pevně ve svém křesle. Na své straně má podle diplomatů mocného spojence - Írán. Teherán Damašku poskytuje trénink i vybavení k potlačení nepokojů, protože nechce přijít o důležitého arabského spojence.

Ticho noci ostře prořízne bušení na dveře, do domu vtrhnou vojáci a pod rouškou noci odvlečou většinu jeho obyvatel na neznámé místo. Pokud se Syřané ještě někdy vrátí, vypráví hrůzné příběhy o nelidském mučení a utrpení. To je v posledních měsících každodenní realita.

Hrůzné příběhy se nápadně podobají těm, které prožívali příznivci íránské opozice po Ahamdínežádově znovuzvolení v roce 2009. Íránci totiž Asadovi poradili, že střílet do demonstrantů celou situaci jen zbytečně vyostří.

Sankce proti činitelům

Evropská unie formálně schválila sankce proti třinácti syrským představitelům a zbrojní embargo vůči Sýrii. Obě opatření vstoupí v platnost v úterý. Embargo bylo uvaleno na vývoz zbraní a materiálu, "kterých by syrský režim mohl použít k represím proti obyvatelstvu", uvedla Unie v komuniké.

Opatření proti jednotlivým syrským činitelům zahrnují zákaz vydávání vstupních víz do zemí Unie a zmrazení majetku těchto osob v unijních státech. Podle komuniké jde o lidi odpovědné za "brutální represe proti civilistům".

Zdroj: ČTK

Daleko efektivnější je protestující na týden zatknout, v žalářích je mučit a potom propustit. Strach se potom začne plíživě šířit společností sám, až demonstrace docela utichnou. To ale není zdaleka jediná paralela s íránskou zelenou revolucí.

Írán pomáhá potlačovat revoluci i na internetu

V Sýrii také dobře funguje zaplavování ulic hordami příslušníků speciálních složek, aby demonstranti vůbec nedostali šanci se srotit, izolování zpupných oblastí nebo vyzbrojování mladých příznivců vlády holemi, obušky a někdy i střelnými zbraněmi. Často se také konají provládní demonstrace.

Syrské ulice pravidelně zahalují oblaka íránského slzného plynu a Teherán pomáhá i s propagandou, monitoruje internet a posílá nejmodernější prostředky pro elektronické špehování. V ulicích se také promenuje stále více příslušníků íránských gard. Ale čím si syrský hegemon Asad takovou podporu vysloužil?

Režim pozatýkal stovku odpůrců

Syrské bezpečnostní síly v pondělí po celé zemi zajaly další stovku lidí. Zatýkání se zaměřilo na organizátory demonstrací a jejich účastníky. Zatýkalo se v přístavu Banijás, v průmyslovém Homsu, na předměstích metropole Damašku a v obcích kolem města Dará na jihu, které bylo centrem odporu. Od počátku nepokojů v polovině března přišlo podle ochránců lidských práv o život 630 lidí.

autor: ČTK

"Od začátku povstání se Írán obává, že by mohl ztratit nejdůležitějšího spojence v arabském světě a zároveň bezpečnou cestu pro dodávky svých zbraní Hizballáhu," vysvětlil britskému listu The Times západní diplomat, který si nepřál uvést své jméno.

Šíita Asad proti davům sunnitů v ulicích

Právě libanonské militantní hnutí, které je důležitým spojencem v boji proti Izraeli, je jedním z důležitých důvodů, proč Írán syrskou vládu podporuje. Přes Sýrii totiž putují do rukou radikálů íránské zbraně. V krajním případě by členové Hizballáhu mohli pomoct i s potlačováním syrských nepokojů.

V Damašku také sídlí vedení Hamasu, palestinského hnutí, které má za cíl likvidaci státu Izrael a je důležitým spojencem Teheránu. Spojenectví má navíc i náboženský rozměr. Prezident Asad se totiž hlásí k alevitům, která je odnoží šíitského islámu. Šíitského vyznání je i většina obyvatel Íránu.

V syrských ulicích ale nyní nejvíce demonstrují sunnité, kteří tvoří tři čtvrtiny syrského obyvatelstva. "Syrský režim moc nechce prezentovat své silné vazby s Íránem," uvedl diplomat. "Je extrémně nervózní z pnutí mezi sunnity a šíity a skutečnosti, že většina protestujících jsou sunnité," dodal. Skrytá zbraň Bašára Asada se tak brzy může stát jeho slabinou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video