Američané obnovují diplomatické styky s Íránem. Musí.

Američané obnovují diplomatické styky s Íránem. Musí. | foto: Reuters

Írán svolil k jednání s USA o Iráku, kde se dál umírá

  • 56
Zástupci Íránu a USA naváží po 27 letech diplomatické styky. V Bagdádu budou jednat o situaci v Iráku. A to v době, kdy v sobotu zmizeli tři američtí vojáci a nedělní výbuch v Machmuru zabil 50 lidí a 70 zranil.

Za americkou stranu se jednání zřejmě zúčastní velvyslanec USA v Iráku Chester Crocker. Zatím však není jasné, kdy rozhovory proběhnou. O přesném termínu má být podle íránské strany rozhodnuto do konce příštího týdne, který v Íránu končí v pátek.

"Írán bude jednat s americkou stranou v Bagdádu v zájmu pomoci Iráčanům, podpory irácké vládě a zlepšení bezpečnostní situace v Iráku," citovala íránská tisková agentura IRNA mluvčího ministerstva Mohammada Alího Hosejního.

Informaci o schůzce potvrdil i Washington. Mluvčí amerického viceprezidenta Richarda Cheneyho, který je právě v Káhiře, řekla, že USA jsou ochotny zapojit se "do diskuse o Iráku na úrovni velvyslanců".

Špióni, nebo diplomaté?
Irácký ministr zahraničí Hošjar Zibarí minulý týden řekl, že očekává, že se Íránci a Američané setkají co nejdřív v Bagdádu.

Jednání však může komplikovat řada problémů. USA tvrdí, že Írán zasahuje do dění v Iráku podporou tamních šíitských skupin, ale Teherán to popírá.

Američané navíc v lednu v iráckém Irbílu zatkli skupinu Íránců, které podezírají z podílu na přesunu zbraní do Iráku.

Teherán tvrdí, že to byli diplomaté, a dožaduje se jejich propuštění. Američané oponují. Podle nich jde o tajné agenty.

Jenom zdvořilosti
USA přerušily vztahy s Íránem po íránské islámské revoluci. O normalizaci vztahů se začalo hovořit v době, kdy byl íránským prezidentem příznivce reforem Mohammad Chátamí.

V letech 2002 a 2003 se v Ženevě konaly pod záštitou OSN íránsko-americké rozhovory o situaci v Aghánistánu. Americký prezident George Bush ale v roce 2002 a v následujících letech Írán několikrát zařadil k zemím, které šíří a podporují terorismus.

Příležitost k jednání byla už na květnové mezinárodní konferenci o Iráku, které se zúčastnila americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová i její íránský protějšek Manúčehr Mottakí. Vyměnili si ale jenom několik zdvořilostí.

Krize se stupňuje
Naléhavost rychlého vyřešení situace jen podtrhl druhý květnový víkend. Před sídlem Demokratické strany Kurdistánu v severoiráckém městě Machmur nedaleko
kurdské metropole Irbílu se v neděli odpálil atentátník. Pod troskami zůstalo ležet padesát mrtvých těl a sedmdesát zraněných.

Čtyři tisíce amerických vojáků mezitím pokračovaly v rozsáhlém pátrání po svých třech kolezích. Ty v sobotu ráno poblíž města Mahmúdija unesli neznámí ozbrojenci.

Při přepadení rovněž zahynuli čtyři příslušníci armády Spojených států a irácký armádní tlumočník. Do pátrání se zapojily i helikoptéry a letadla. Oblast Američané uzavřeli, aby zabránili útočníkům v úniku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video