Íránská válečná loď Jamaran při cvičné střelbě raketami dlouhého doletu Noor. (9. března 2010)

Íránská válečná loď Jamaran při cvičné střelbě raketami dlouhého doletu Noor. (9. března 2010) | foto: AP

Írán spustil manévry „Velký prorok“. Vyzkouší prý i novou super loď

  • 72
Íránské revoluční gardy zahájily rozsáhlé vojenské cvičení v Hormuzském průlivu. Strategická úžina je branou, kterou z Perského zálivu putuje do světa 40 procent světové produkce ropy. Írán chce v rámci cvičení vyzkoušet i nové zbraně.

Írán cvičení pořádá od roku 2006 každé léto, ale tentokrát manévry uspořádal již na jaře, píše list The Guardian.

Do třídenního cvičení "Velký prorok" se zapojí pozemní, vzdušné i námořní zbraně. Svoji premiéru si má odbýt super rychlé válečné plavidlo Ja Mahdi a dalších 313 armádních člunů schopných odpalovat rakety, uvedla íránská televize.

Během cvičení bude zkušebně odpáleno několik druhů raket krátkého a středního doletu typu země-moře a moře-moře, uvedl mluvčí manévrů. Cílem manévrů je zlepšení plánovacích a koordinačních kapacit, procvičení identifikace hladinových a podmořských cílů a prověření schopnosti "rychlé a rozhodující" reakce na jakoukoli nepřátelskou hrozbu, rychlého nasazení dobrovolníků a zahájení rozsáhlé války s nepřátelskými plavidly.

REVOLUČNÍ GARDY

Jsou přímo pod kontrolou nejvyššího duchovního ajatolláha Chameneího. Vznikly v roce 1979 na obranu vůdců islámské revoluce, ale během let rozšířily svoji působnost. Nyní mají více než 200 tisíc členů a hlídají například íránské rakety nebo ropná pole. Jsou perfektně vyzbrojené a vycvičené. zdroj: CNN

Manévry v Hormuzském průlivu pravidelně vyostřují napětí v regionu, ale letos íránské lomození zbraněmi získalo na důležitosti kvůli tlaku Washingtonu na ukončení jaderného programu Teheránu. Západ Írán podezřívá, že ve svých centrifugách obohacuje uran na výrobu jaderné bomby. Teherán to popírá.

Washington se v Radě bezpečnosti OSN snaží prosadit uvalení sankcí na Teherán, ale Čína uvalení sankcí zatím blokuje. Kromě toho USA odmítají vyloučit vojenský zásah proti Íránu v případě, že nebude ve věci svého jaderného programu povolnější.

Íránský prezident Ahmadínežád obzvlášť podrážděně reagoval na novou jadernou strategii vyhlášenou prezidentem USA Barackem Obamou. (o Ahmadínežádových výhružkách více zde)

Ve středu se k prezidentově kritice USA přidal i íránský duchovní vůdce ajatolláh Chameneí. Podle něj je jaderná hrozba skvrnou na politické historii USA a Íránci nedovolí Spojeným státům, aby jejich zemi ovládli.

Írán v minulosti již několikrát naznačil, že by Hormuzský průliv v případě napadení uzavřel.

Mapa Hormuzský průliv

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video