Americká novinářka Roxana Saberiová v íránském Bámu v roce 2004

Americká novinářka Roxana Saberiová v íránském Bámu v roce 2004 | foto: Reuters

Írán slíbil spravedlivý verdikt nad novinářkou. Respektujte ho, vyzval USA

  • 7
Íránský vrchní žalobce slíbil "rychlé a spravedlivé" odvolání pro americkou novinářku Roxanu Saberiovou, odsouzenou za špionáž. Musí mít při odvolání plně zajištěna práva na obhajobu, nařídil předtím prezident Mahmúd Ahmadínežád. Teherán zároveň vyzval Spojené státy, aby respektovaly rozhodnutí íránského soudu.

"Je to mezinárodní standard, že by lidé měli respektovat rozhodnutí soudu. Doporučuji, aby člověk, který nestudoval podrobnosti případu, nevyjadřoval své názory," uvedl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Hasan Kaškáví. "Jsem si jist, že někteří američtí představitelé také studovali právo," řekl.

Reagoval tak na slova prezidenta USA Baracka Obamy (vystudoval práva na Harvardu), který je hluboce znepokojen kvůli bezpečnosti mladé novinářky a vyzval Teherán, aby ji propustil. Dodal, že je přesvědčen, že nebyla zapletena ve špionáži. Podobně se vyjádřila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová a řekla, že bude s Íránci problém dál řešit.

Clintonová dnes Teherán znovu vyzvala k "urychlenému propuštění" americké reportérky. "Byla vystavena procesu, který byl netransparentní, nepředvídatelný a předem rozhodnutý," řekla novinářům šéfka americké diplomacie.

Novinářka v íránském vězení zhubla

Teherán se o Roxanu Saberiovou jinak stará dobře

Íránský vrchní žalobce dnes slíbil "rychlé a spravedlivé" odvolání pro reportérku. Ajatolláh Šárúdí řekl, že její případ by měl být "spravedlivě, přesně a rychle posouzen".

Korespondent televize BBC v Teheránu Jon Leyne podotkl, že není jasné, co ajatolláhovo prohlášení znamená: zda dostane Saberiová milost, nebo se íránské úřady jen snaží zdůraznit, že s jejím případem zacházejí spravedlivě.

Obhájce novinářky se odvolá příští týden

Obhájce Roxany Saberiové se chce proti rozsudku odvolat příští týden. "Jsem plný naděje a vidím optimisticky možnost, že bude v odvolacím procesu zproštěna viny nebo jí bude trest snížen. Pozornost hlavy vlády k tomuto případu může mít na něj pozitivní dopad," řekl Abdolsamád Choramašáhí.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád justici včera nařídil, aby Saberiové při odvolacím řízení plně zaručila právo na obhajobu. "Osobně se ujistěte, že obviněná se těší všem svobodám a právům ke své obhajobě a její práva nebudou porušena," uvedl v dopise, který jeho kancelář zaslala teheránskému prokurátorovi.

Rodiče Roxany Saberiové
Rodiče Roxanu Saberiovou navštěvují ve vězení

Soud poslal Roxanu Saberiovou minulý týden při jednodenním procesu na osm let do vězení. Íránci zatkli reportérku, která žila v zemi posledních šest let a pracovala mimo jiné pro britskou BBC, letos v lednu. Ve vězení skončila za to, že kupovala alkohol a měla prošlou novinářskou akreditaci. Později ji obvinili ze špionáže pro USA. Podle Kaškávího Saberiová "nelegálním způsobem shromažďovala informace a zprávy". - více o jejím případu se dočtete zde

Verdikt nad novinářkou padl ve chvíli, kdy se americká administrativa snaží navázat s Íránem lepší vztahy. Ochotu jednat projevil i Ahmadínežád, a tak by se po desítkách let nevraživosti mohly vzájemné vztahy obou zemí začít zlepšovat. Analytici upozorňují, že pokud by Saberiová zůstala za mřížemi, proces sbližování by to mohlo narušit.

The Times: Osud novinářky poškodil Obamovy naděje

"Osud americké novinářky odsouzené k osmi letům vězení za špionáž proti Íránu nasadil novou překážku do vztahů mezi Washingtonem a Teheránem a poškodil naděje Baracka Obamy na usmíření s íránským režimem," napsal například deník The Times na svých webových stránkách.

Jako prostředník mezi USA a Íránem v kauze Saberiové se nabídlo Japonsko. Jednatřicetiletá novinářka, která má americké a íránské občanství, se narodila ve Spojených státech. Po otci má íránský a po matce japonský původ.

Mluvčí japonské vlády řekl, že Tokio lituje rozsudku. "Měli bychom se stát prostředníky, protože máme s Íránem dobré vztahy a zároveň jsme spojenci USA," řekl mluvčí. Tokio totiž - jako jeden z mála spojenců Washingtonu - udržuje politické a ekonomické vztahy s Teheránem i po íránské islámské revoluci z roku 1979.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video