Bývalý íránský prezident Akbar Hašemí Rafsanjání vhazuje volební lístek do urny

Bývalý íránský prezident Akbar Hašemí Rafsanjání vhazuje volební lístek do urny v Teheránu. Na pozadí je plakát ajatolláha Ruholláha Chomejního, někdejšího vůdce islámské revoluce v zemi (2. března 2012) | foto: AP

Írán před volbami nechce v zemi západní novináře. Odmítá jim vydat víza

  • 2
Blížící se íránské prezidentské volby poutají velkou pozornost světových médií. Nyní se však zdá, že klání o nástupce současného prezidenta Ahmadínežáda bude muset většina západních novinářů sledovat zpoza íránských hranic. Režim jim totiž odmítl vydat víza ke vstupu do země.

Organizace Reportéři bez hranic ve středu oznámila, že íránské úřady nevyhověly žádosti o vydání víz většině zahraničních novinářů. "Terčem obtěžování a cenzurních opatření se však stala také íránská média," uvedla organizace.

Státní televize sice s odkazem na íránského ministra vnitra oznámila, že se o mediální pokrytí voleb postará víc než 1 000 novinářů, zástupci západního tisku a televizí mezi nimi však budou zřejmě ve velkém absentovat.

Restrikcemi nejvíce trpí britští a američtí žurnalisté. Do situace se tak promítají napjaté vztahy mezi státy. Íránské úřady odmítly udělit víza i novinářům deníku The Guardian. "Důvodem je údajně tzv. obecný zákaz platný pro britská média," uvedl listu zdroj z Teheránu. Jediným známým Britem, jenž povolení obdržel, je Jon Snow z televizní stanice Channel 4.  

Pokud zahraniční novináři povolení ke vstupu dostanou, musí navíc počítat s tím, že budou pod dohledem íránských úřadů, řekl íránský korespondent listu The Guardian. "Pokaždé, když chcete jít ven, potřebujete získat povolení od ministerstva kultury a islámského dohledu. Musíte jim říct, s kým, kdy a kde se plánujete setkat. A aby toho nebylo málo, doprovází vás vždy úřady jmenovaný tlumočník," popsal praktiky dohledu nad novináři dopisovatel.

Napjaté vztahy mezi západními státy a Íránem se promítají i do oficiálních vyjádření íránských představitelů. Ministr kultury Mohamed Hosseini například minulý týden prohlásil, že vláda by měla "podrobně prozkoumat 200 žádostí zahraničních novinářů, aby předešla vstupu sionistických špehů do země".

Výsledek voleb jen upevní pozici Chameneího

Kdo na postu prezidenta Íránu nahradí dosluhujícího Mahmúda Ahmadínežáda, rozhodnou páteční volby. Již dříve nicméně klerikové nepovolili kandidaturu několika významným osobnostem. Mimo jiné zakázali účast bývalému íránskému prezidentovi z devadesátých let a populárnímu zastánci reformních změn Akbaru Hášemímu Rafsandžánímu (více čtěte zde).

Ať už volby dopadnou jakkoli, pozorovatelé se domnívají, že výsledek povede k upevnění moci současného nejvyššího vůdce země ajatoláha Chameneího (podrobnější předvolební analýzu čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video