Před saúdskoarabskou ambasádou v indickém Novém Dillí protestovali šíité proti...

Před saúdskoarabskou ambasádou v indickém Novém Dillí protestovali šíité proti popravě duchovního Nimra Bákira Nimra (5. ledna 2016). | foto: Reuters

Írán zakázal dovoz saúdského zboží, Rijád viní z náletu na ambasádu

  • 26
Írán zakázal dovoz veškerého zboží vyrobeného v Saúdské Arábii. Teherán zároveň obvinil Rijád z útoku na íránskou ambasádu při náletech v Jemenu. Vztahy mezi oběma zeměmi rapidně zhoršila nedávná poprava šíitského duchovního v Saúdské Arábii.

„Odpovědnost za poškození budovy velvyslanectví a zranění několika členů personálu nese Saúdská Arábie,“ oznámil ve čtvrtek mluvčí íránského ministerstva zahraničí Hosejn Džaberí Ansárí. „Jde o porušení všech mezinárodních dohod o ochraně diplomatických misí,“ citovala ho státní televize.

Jemenské hlavní město ovládané šíitskými povstalci se v noci na čtvrtek stalo cílem desítek náletů, uvedla agentura Reuters. Podle místních obyvatel šlo o nejsilnější nálety od začátku války před devíti měsíci.

Saúdy vedená koalice bojující v Jemenu podle svého mluvčího Ahmeda Asseriho prošetří íránské tvrzení o náletu na íránskou ambasádu v San’á, k němuž mělo dojít v noci na čtvrtek.

Koaliční letectvo bombardovalo pozice Hútíovců, z nichž povstalci odpalují rakety na území Saúdské Arábie, uvedl Asseri. Rebelové se podle něj skrývají v civilních budovách včetně opuštěných ambasád.

Asseri dodal, že Saúdové požádali všechny státy, aby udaly polohu svého diplomatického zastoupení v Jemenu. Informace od šíitských povstalců nejsou podle něj důvěryhodné.

Saúdská Arábie v sobotu popravila 47 lidí usvědčených z terorismu a protistátní činnosti, což vyvolalo ostrou mezinárodní reakci. Mezi popravenými byl totiž i šíitský duchovní Nimr Bákir Nimr, jehož smrt rozzuřila řadu šíitských zemí v čele s Íránem.

Rozčílení lidé v noci na neděli pronikli do saúdskoarabského velvyslanectví v Teheránu, kde zapalovali ohně na znamení protestu. K demonstrantům se v následujících dnech přidali i šíité v Indii či Iráku. Převážně sunnitské země, například Kuvajt či Bahrajn, na oplátku omezily či zcela přerušily diplomatické vztahy s Íránem (psali jsme zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video