Mahmúd Ahmadínežád na exkurzi v Natanzu, kde Íránci obohacují uran

Mahmúd Ahmadínežád na exkurzi v Natanzu, kde Íránci obohacují uran | foto: Profimedia.cz

Írán chce obohacovat uran novými centrifugami, přiblíží ho jaderné bombě

  • 36
Šéf íránské agentury pro atomovou energii oznámil, že tamní vědci vyrobili novou generaci centrifug. Odstředivky, s pomocí kterých se obohacuje uran, prý mají vyšší kapacitu než sedm tisíc centrifug v jaderném komplexu v Natanzu. Už se třemi tisícovkami těchto zařízení může Írán podle odborníků do roka vyrobit materiál pro výrobu atomové bomby.

"Íránští vědci vyrobili novou generaci centrifug, které právě procházejí nezbytnými testy," řekl šéf íránské agentury pro atomovou energii Alí Akbar Sálehí. "Nyní testujeme řetězy deseti centrifug a jejich a počet budeme postupně zvyšovat," dodal.

Sálehí neprozradil, kdy budou nové centrifugy instalovány v běžné výrobě v Natanzu. Prohlásil jenom, že jde o výkonnější a rychlejší zařízení než to, které je v provozu v této továrně nyní.

Nové odstředivky jsou cestou k jaderné zbrani

Írán dosud připouštěl jen výzkum nových odstředivek. Prezident Mahmúd Ahmadínežád v dubnu při oslavách dne jaderné energie bez dalších podrobností prohlásil, že země otestovala dva nové typy centrifug. - více čtěte zde

Nové prohlášení sledují na Západě velmi pozorně. Centrifugy totiž oddělují z uranové rudy molekuly uranu 235. K výrobě jaderné bomby je potřeba 21 kilogramů tohoto uranu obohaceného na více než 90 procent. Problém spočívá v tom, že Teherán zatím nebyl schopný takto obohacený uran vyrobit. Nové odstředivky by to však mohly dokázat.

Vysoký diplomat blízký Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE), která kontroluje íránské provozy, řekl, že v Sálehího prohlášení nevidí nic nového. O tom, že Írán testuje nový druh centrifug, MAAE informovala už před dvěma lety, ale nikdo z jejích inspektorů tato pokročilejší zařízení neviděl v provozu.

Írán chce jednat, ale ne o svém jádru

OBOHACOVÁNÍ URANU CENTRIFUGAMI

- Při obohacování uranu jde o oddělení hlavních izotopů uranu. Pro jaderné využití je vhodný izotop U235, pro jadernou zbraň obohacený na víc než 90 procent.

- Oddělování je možné provádět energeticky náročnou difúzí nebo úspornějším odstřeďováním. Při něm je třeba vytvořit soustavu centrifug v řádu až tisíců kusů.

- K 20 kilogramům vysoce obohaceného uranu nezbytného pro atomovou hlavici lze dospět několikaměsíčním nepřetržitým provozem asi 1500 odstředivek. Odborníci však tvrdí, že není jisté, zda Íránci dokážou udržet v pohybu nepřetržitě a v optimální rychlosti větší počet centrifug.
                       autor: ČTK

Další obavy se týkají počtu centrifug. Předchozí šéf íránského jaderného programu už dříve připustil, že Teherán obohacuje uran v jaderném komplexu v Natanzu s pomocí sedmi tisíc odstředivek a v rámci pětiletého programu jich chce mít až 50 tisíc. Aktuální zprávy říkají, že Írán v Natanzu provozuje až 8300 centrifug.

Podle odborníků je přitom možné už s pomocí tří tisíc těchto zařízení dospět při normálním provozu za rok a půl k množství jaderného materiálu dostatečnému pro výrobu atomové bomby.

Kontroverzní jaderný program je trnem v oku západních zemí. Barack Obama na jaře ukázal Teheránu vstřícnou tvář a nabídl rozhovory o íránském jaderném programu za účasti šesti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německa, takzvané skupiny 5+1. Měl ale jednu podmínku: Írán musí na nabídku odpovědět do září.

Teherán nakonec USA, Rusku, Číně, Velké Británii, Francii a Německu své jaderné návrhy předal. V pětistránkovém dokumentu ale chybí to nejdůležitější, tedy zmínka o íránském jaderném programu. I přesto, že Washington s návrhy není spokojený, rozhovory začnou 1. října nejspíš v Turecku. - více o plánovaných rozhovorech čtěte zde

Západ vytrvale tvrdí, že íránský jaderný program míří k výrobě jaderné bomby. Podle USA je jí režim už velmi blízko. Teherán nařčení odmítá a říká, že program slouží výhradně mírovým účelům, především výrobě elektrické energie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video