Íránské loďstvo by pro západní spojence nebyl výrazný nepřítel (28. prosince

Íránské loďstvo by pro západní spojence nebyl výrazný nepřítel (28. prosince 2011) | foto: AP

Írán by ropnou blokádou zatopil Obamovi i sobě, míní experti

  • 170
Na nejnovější hrozby Íránu, že zablokuje ropné transporty v Perském zálivu, zareagovaly USA nečekaně rychle. Volnost obchodních tras považují za nedotknutelnou. Experti soudí, že blokádou by Írán uškodil především sám sobě a hrozbami se jen snaží dostat Obamu do úzkých před blížícími se volbami.

Pozoruhodně rychle a pozoruhodně jasně zareagovalo americké námořnictvo na nejnovější verbální výpady z Teheránu: blokáda ropných transportů v Perském zálivu nebude tolerována, volnost obchodní trasy je nedotknutelná.

Kulka do vlastní hlavy

Blokádou by Írán řízl do vlastního masa. Byl by ohrožen jeho vlastní ropný export, vypadly by důležité devizové příjmy. I zasvěcení Íránci to vidí zcela podobně. "Spáchali bychom ekonomickou sebevraždu, kdybychom uzavřeli Hormuzský průliv," citoval The Washington Post nejmenovaného činitele z teheránského ministerstva ropného průmyslu. "Peníze za ropu jsou naším jediným příjmem. Kdybychom to udělali, demonstrativně bychom postřelili sami sebe." Teherán už několikrát hrozil blokádou Hormuzského průlivu, nikdy ale hrozbu nenaplnil.

Většinou reagují USA a další západní státy demonstrativně chladně a lhostejně. Jejich heslo zní: jen ne rozdmýchávat krizi, už jen příliš mnoho rétoriky by mohlo vyhnat ceny ropy do výše. A to by mělo negativní dopad na beztak rozhoupanou konjunkturu.

"Z vojenského hlediska jde zpravidla o řinčení zbraněmi," odbyl íránskou hrozbu uzavření Hormuzského průlivu list The Wall Street Journal.

Írán by prý sice mohl v 50 kilometrů širokém průlivu, jímž vede životně důležitá ropná tepna, potopit pár lodí a tím způsobit "určité škody", ale ve vojenské rovině není Írán pro USA a spojence v Perském zálivu žádný protivník.

Mnohem riskantnější jsou podle nich možné politické důsledky případného vyhrocení krize. V USA bude rok 2012 rokem volebním, Íránci možná kalkulují s tím, že Obamu právě v tomto kritickém období vystaví velké výzvě.

Skutečná krize, včetně vojenské intervence krátce před prezidentskými volbami příští rok na podzim, by byla pro současného prezidenta USA nevypočitatelný rizikový faktor.

Írán chce odvrátit pozornost od jaderného programu

Řinčení zbraní nadále přehlušuje jiný konflikt, spor o íránský jaderný program, který je stále nebezpečnější. Z Izraele zaznělo, že prý potrvá už jen devět měsíců, než Teherán získá jadernou bombu.

Americký ministr obrany Leon Panetta před nedávnem mluvil o "zhruba jednom roku, možná o trochu méně". Jaderně vyzbrojený Írán ve volebním roce 2012 by byla pro Obamu teprve noční můra.

Hormuzský průliv je strategický bod pro vývoz ropy z Perského zálivu.

Hormuzský průliv je strategický bod pro vývoz ropy z Perského zálivu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video