Zahra Rahnavardová, manželka Míra Hosejna Músávího

Zahra Rahnavardová, manželka Míra Hosejna Músávího | foto: Reuters

Írán by mohl mít po letech opravdovou první dámu

  • 11
"Nejsem Michelle Obamová, jmenuji se Zahra Rahnavardová," říká. Pro svou zemi však jednašedesátiletá profesorka, spisovatelka a babička může udělat patrně víc než první dáma USA. Její muž se jmenuje Mír Hosejn Músáví a je nadějí íránských reformistů před prezidentskými volbami. A co víc, naslouchá své ženě.

Porevoluční Írán prvním dámám odvykl. Poslední císařovna Farah, která byla podle kritiků šáhova režimu vidět zřejmě až příliš, opustila zemi v lednu 1979. Poté se perské ženy zahalily do závojů, které s sebou přinesl islamistický zvrat.

Manželka nynějšího prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, chráněnce konzervativních kruhů, který post obhajuje, tak činí dodnes. Na veřejnosti se objevuje málokdy, a když, působí vždy velmi nenápadně. Poprvé se státní cesty zúčastnila v roce 2006, kdy manžela doprovodila do Malajsie.

Íránci volí prezidenta

Chtějí hlavně fungující ekonomiku

To Zahra Rahnavardová je jiná. Aktivně se účastnila manželovy kampaně. Podle novinářů občas říká "my", když zmiňuje názory svého muže, malíře, architekta a bývalého premiéra (v letech 1981–1989).

Dokonce se již stala terčem verbálního útoku ze strany nynějšího prezidenta, který zpochybnil její vzdělání. Paní Zahra se nezalekla a žádá od Ahmadínežáda omluvu.

Hlavní kandidát opozice Mír Hosejn Músáví

Prezidentský kandidát reformistů Mír Hosejn Musáví

Ostatně s konzervativci se nestřetla poprvé: po Ahmadínežádově nástupu k moci v roce 2005 byla nucena odejít z čela dívčí univerzity al-Zahra, kde působila od roku 1998. Oficiálně mělo jít o reorganizaci, pravým důvodem však zřejmě bylo její otevřené angažmá v reformistickém táboře.

"Pokud zůstaneme stát stranou politického zápasu, jeho tým, který dosud ničil Írán, bude pokračovat v likvidaci země," dodává paní Zahra na Ahmadínežádovu adresu.

Ministryně i ambasadorky

A co by první dáma ráda prosadila? Má za to, že je třeba otevřít případy vězněných ženských aktivistek. A hodlá se zasadit o to, aby úřady respektovaly svobodu projevu.

Prezidentské volby v Íránu (12. června 2009)

Nejen to. "Má představu, že by ve vládě byly nejméně dvě či tři ženy jako ministryně. Chce i velvyslankyně, poradkyně, šéfky úřadů, podniků," hovoří o plánech manžela, které jsou i jejími, Zahra Rahnavardová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video