Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí během pátečních modliteb

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí během pátečních modliteb na Teheránské univerzitě (3. února 2012) | foto: Reuters

Chci své vítězství, zuří ajatolláh Chameneí a děsí se syrského účtu

  • 156
V nejvyšších kruzích íránského vedení to vře. Ajatolláh Chameneí se hněvá na šéfa rozvědky Kásima Sulejmaního kvůli občanské válce v Sýrii. Teherán posílá syrskému režimu miliardy dolarů i elitní vojáky, ale povstalci stále pokračují ve svém gerilovém boji.

O neshodách v íránském vedení informují zprávy západních zpravodajských služeb, které se dostaly do rukou reportérů britského listu The Times. Podle nich Teherán už Asadovi poslal k potlačení 18měsíčního povstání 10 miliard dolarů (asi 193 miliard korun).

Útěk do USA

Zpravodajský portál thetimes.co.uk přinesl informaci, že osobní kameraman íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda emigroval do Spojených států.

Hasan Gol Chanban k tomu prý využil Ahmadínežádovy cesty do New Yorku na Valné shromáždění OSN. Informoval o tom kameramanův právník Paul O’Dwyer s tím, že jeho klient už v USA požádal o azyl.

Asadovi muži, kteří přeběhli na stranu povstalců, informovali, že Írán už několik měsíců financuje výplaty syrských vojáků a vládním jednotkám poskytuje zbraně i logistickou podporu. Šíitský režim v Teheránu tak na syrském bojišti čelí svým regionálním sokům, jako je Katar, Saúdská Arábie a Turecko, tedy sunnitským zemím, které podporují povstalce.

Asadovým vojákům se však stále nedaří rebely rozdrtit a Íránu obří výdaje na "bratrskou pomoc" spřátelenému režimu v Sýrii způsobují nemalé problémy. Teherán čelí citelným ekonomickým sankcím kvůli svému kontroverznímu jadernému programu a s jeho hospodářstvím to jde od desíti k pěti.

Ajatolláh Chameneí na konci minulého roku ujišťoval, že dokáže v Sýrii změnit běh událostí a rebely rozdrtí. Po nasazení syrského letectva se sice vrší hromady mrtvých civilistů, rebelové však Asadovu režimu nadále vzdorují.

Splétání tajných aliancí

Íránský nejvyšší duchovní vůdce se nyní proto rozzlobil na generála Kásima Sulejmaního, velitele jednotek Quds, což jsou tajné složky elitních Republikánských gard. "Sulejmaní slíbil Chameneímu obrat v Sýrii, což se mu nepovedlo splnit," řekl britským novinářům nejmenovaný zdroj ze západních bezpečnostních struktur.

Sulejmaní se stal šéfem jednotek Quds v roce 2002 a vedl šíitské povstání proti západním okupačním silám v Iráku. Díky svým odvážným výpravám do Bagdádu, kam Američanům proklouzl pod nosem, se stal miláčkem íránských ultrakonzervativních elit. Nynější patová situace v Sýrii představuje první klopýtnutí v jeho dosud hvězdné kariéře.

Rozkládající se tělo na ulici v syrském Aleppu (25. září 2012)
Syrský muž vynáší dítě z trosek domu po náletu vládních letadel v Azázu (28.
Zraněné děti ze syrského Idlíbu ukazují znamení vítězství (10. března 2012)

O přítomnosti íránských jednotek v Sýrii se ví už několik měsíců. Teherán to oficiálně potvrdil teprve před týdnem, kdy šéf Republikánských gard generál Mohammad Ali Džafárí potvrdil, že jednotky Quds operují v Damašku.

Přestože Teherán stále Asada utvrzuje o své neslábnoucí podpoře, zároveň zkouší jednat s opozičními skupinami, jako je sunnitské Muslimské bratrstvo. Chce se tak pojistit pro případ, že Asad padne. "Potřebují čas k vybudování nutných aliancí, aby se ujistili, že Írán nebude ze Sýrie nadobro vykázán," řekl britským novinářům nejmenovaný zdroj z Perského zálivu.

Damašek, Sýrie (žlutá značka) a íránské hlavní město Teherán

Damašek, Sýrie (žlutá značka) a íránské hlavní město Teherán


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video