Irák žádá zrušení sankcí

  • 406
Do diplomatického boje v RB OSN o postupu proti Iráku vstoupil v sobotu sám irácký diktátor. Vyzval RB OSN ke zrušení už 12 let platných sankcí proti své zemi. Svou výzvu založil Saddám Husajn na tvrzení, že Bagdád dostál svým odzbrojovacím závazkům. Odvolal se přitom na páteční zprávu šéfa zbrojních inspektorů Hanse Blixe.

"Embargo uvalené na Irák by mělo být v plném rozsahu a komplexně zrušeno poté, co byly motivy USA odhaleny světu a Irák se podřídil rezolucím Rady bezpečnosti," řekl ve svém prohlášení Husajn.

Zároveň požádal, aby RB OSN odsoudila Spojené státy a Velkou Británii jako "lháře, zbavila Izrael jeho zbraní hromadného ničení a přinutila ho stáhnout se z Palestiny a okupovaných arabských území. "

Irák v sobotu zničil dalších šest zakázaných raket Samúd 2. S likvidací raket Samúd-2, jejichž dolet přesahuje 150kilometrový limit povolený OSN, začal Bagdád pod dohledem inspektorů OSN 1. března. Do dneška zničili Iráčané už 40 těchto raket.

USA: Irák má šanci do 17. března
USA v pátek položily Iráku nůž na krk. Buď do 17. března odzbrojí, nebo čelí válečnému konfliktu. Spojené státy tento požadavek zapracovaly do návrhu pozměněné rezoluce a žádají Radu Bezpečnosti OSN, aby o něm v úterý hlasovala.

USA předložily návrh pozměněné rezoluce společně s Británií a Španělskem. "17. březen znamená uzavření diplomatického okna..., pokud Saddám Husajn do té doby neodzbrojí, žádná další šance (na mírové řešení) už nebude," prohlásil ve Washingtonu nejmenovaný vysoce postavený americký činitel.

Proti změně rezoluce
Zastánci míru ale ultimátum odmítají. "Vedlo by to k brzké vojenské akci," řekl německý ministr zahraničí Joschka Fischer.

Šéfové francouzské a čínské diplomacie zopakovali, že Paříž a Peking znemožní přijetí rezoluce, která by opravňovala okamžité nasazení síly proti Iráku.

Rusko a Německo se vyjádřily pro pokračování kontrol. Vysoký činitel ruského ministerstva zahraničí prohlásil, že Moskva učiní vše, včetně použití práva veta, aby prosazení rezoluce odvrátila. 

Chilský prezident Ricardo Lagos, jehož země zasedá v Radě bezpečnosti OSN jako nestálý člen, řekl, že lhůta 17. března, daná Iráku k odzbrojení Spojenými státy, Británií a Španělskem, je příliš krátká.

Irácký vyslanec v OSN vyjádřil obavy, že "vojenská agrese" se blíží bez ohledu na to, co RB OSN rozhodne.

Důkazy o urany byly falsa
Proti lhůtě 17. března vystoupil i šéf Monitorovací, ověřovací a inspekční komise Hans Blix. Ten naopak rozdal všem členům RB OSN detailní dokument, v němž chválí Irák za rozhodnutí zbavit se zakázaných raket Al-Samúd a žádá více času na inspekce.

Inspektoři poukazují na to, že ochota Iráku odzbrojit se zvyšuje a navíc stále zůstává mnoho nezodpovězených otázek. "Inspekce a vyhodnocení dokumentů bude ještě najakou dobu trvat - ani roky, ani týdny, ale měsíce," uvedl Hans Blix.

Jeho kolega a ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej zároveň označil za nevěrohodná britská a americká tvrzení, že se Irák pokusil nakoupit uran v Nigeru. Inspektoři podle něj nenašli žádný důkaz zakázané jaderné činnosti.

ZPRÁVY INSPEKTORŮ

1) Irák nevydal dost dokumentace, i když mohl, tvrdí Hans Blix.
2) Blix: Za poslední měsíc Irák poskytl mnoho jmen lidí zapojených do vývoje zbraní.
3) OSN brzy poprvé vyslechne vědce mimo Irák, uvedl Blix.
4) Ničení rakety Al-Samúd 2 je značným pokrokem v odzbrojení Iráku, míní Blix.
5) Podle Blixe dnes nebyly zničeny žádné rakety, ale doufá, že jde o částečné zdržení.
6) Irácká ochota spolupracovat se zvyšuje, tvrdí Hans Blix.
7) Irácké kroky nezaručují bezprostřední spolupráci, ale jsou vítány, uvedl Blix.
8) Inspekce si vyžádají ještě několik měsíců, i když Irák bude spolupracovat, řekl Blix.
9) Dokumenty podporující tvrzení, že se Irák pokusil koupit uran z Nigeru, se ukázaly jako podvrh, uvedl šéf MAAE Baradej. Věc podle něj nelze jinak ověřit.

USA a Británie chtějí ultimátum
Nové zprávy inspektorů ale nijak nezměnily dosavadní stanoviska klíčových stran. Ministr zahraničí USA Colin Powell je označil za "katalog nespolupráce". Londýn trvá na tom, že Bagdád neplní listopadovou rezoluci 1441 o úplném odzbrojení.

Spojené státy chtějí o novém návrhu pozměněné rezoluce hlasovat už v úterý nebo hned v dalších dnech.

Washington a Londýn navíc připouštějí, že válka může začít i bez posvěcení RB OSN. Britové i Američané už oznámili, že jejich jednotky v Perském zálivu jsou připraveny.

Podle Bushe není další rezoluce nutně třeba. "Členové rady musejí ukázat karty, aby svět věděl, kde budou stát, až dojde na Saddáma," uvedl prezident. Obvinil Bagdád, že dále vyrábí zakázané rakety, přestože je má ničit. - více zde

Devět hlasů, žádné veto
K přijetí rezoluce je zapotřebí, aby USA podpořilo nejméně devět z patnácti členských zemí RB.  Francie, Rusko a Čína, které které mají v RB právo veta, ale prosazují posílení inspekcí a jejich prodloužení alespoň o čtyři měsíce.

Někteří nestálí členové rady - Chile, Mexiko, Pákistán, Guinea, Angola a Kamerun - přitom ještě nejsou rozhodnuti, na kterou stranu se přikloní. Francouzský ministr zahraničí Dominique de Villepin se je chce pokusit získat na stranu odpůrců rezoluce - v neděli proto zahájí bleskovou cestu do Angoly, Kamerunu a Guiney.

Šéf zbrojních inspektorů OSN Hans Blix (vlevo) a ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammad Baradej na tiskové konferenci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video