Irák protestuje proti náletům na jihu země

  • 245
Americké a britské stíhačky bombardovaly jižní část Iráku. Podle iráckých vojenských zdrojů při útoku asi 550 kilometrů jižně od Bagdádu zahynul jeden civilista a další dva byli zraněni. Irák proti náletům spojenců protestuje u OSN. Zbrojní inspektoři mezitím v zemi i nadále pokračují v pátrání po iráckých zbraních hromadného ničení.

"Nepřátelská bojová letadla bombardovala civilní objekty v provincii Basra, kde byl jeden Iráčan zabit a dva další zraněni," řekl irácký vojenský mluvčí.

Podle irácké oficiální agentury INA mluvčí řekl, že další americké a britské stroje podnikly nálety i na jiné oblasti na jihu Iráku.

Irák proti náletům protestuje
Bagdád si téměř denně stěžuje na podobné útoky amerických a britských bojových letounů, které kontrolují bezletové zóny na jihu a severu Iráku. Ty spojenci zřídili po válce v Zálivu v roce 1991 k ochraně iráckých Kurdů na severu a šíitů na jihu. Irák tyto zóny neuznává, protože je nestanovila žádná z rezolucí OSN.

Americká a britská armáda poukazují na to, že útoky jsou vyprovokovány iráckou střelbou proti hlídkujícím letounům. Při náletech minulý týden zahynuli tři iráčtí civilisté a dalších 16 bylo zraněno. Podle Bagdádu útoky znamenají porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

V pondělním dopise generálnímu tajemníkovi OSN Kofimu Annanovi irácký ministr zahraniční Nádží Sabrí označil nálety z 26. prosince na "civilní cíle" v Basře a Násiríjá za "barbarský a teroristický akt, na němž se přímo podíleli i vládcové Kuvajtu, za akt, jenž představuje porušení rezolucí Rady bezpečnosti".

"Zavedení bezletových zón Spojenými státy a Velkou Británií je porušením mezinárodního práva a Charty OSN," uvedl ministr. Zároveň vyzval Annana, aby zasáhl a RB informoval o "této agresi" a nebezpečí, které znamená pro světovou bezpečnost. USA, Velká Británie a Kuvajt by měly být ze zákona přivedeni k zodpovědnosti za tuto "teroristickou agresi", dodal šéf irácké diplomacie.

Zbrojní kontroly pokračují
V okolí Bagdádu i ve středu pokračovaly zbrojní kontroly. Inspektoři OSN věnovali i první den roku 2003 dalšímu zjišťování, zda Irák vlastní zbraně hromadného ničení. Od zahájení inspekcí loni koncem listopadu podle všeho žádné zakázané zbraně nenašli.

Pokud by se ukázalo, že Bagdád ukrývá nějaké zbraně hromadného ničení, nebo brání inspektorům v jejich práci, hrozí mu podle loňské rezoluce OSN k odzbrojení Iráku vážné následky - úder západních spojenců v čele USA. Ty jsou přesvědčeny, že Irák lže, když tvrdí, že tyto zbraně nemá. Úder na Irák je tak velmi pravděpodobný.

Proti připravované invazi ve středu v Bagdádu protestovala třicítka pacifistů z americko-britské organizace Voices in the Wilderness. "Novoroční předsevzetí: Mír ne útok na Irák" stálo na transparentu demonstrantů, na jejichž tričkách stálo "Válka není odpovědí". "Podporujeme inspekce. Vyzýváme OSN, aby nepodlehla tlakům, které pro válku vyvíjejí USA a Británie," uvedla organizace v prohlášení předaném inspektorům OSN.

Ti dnes uskutečnili nejméně dvě inspekce. Navštívili jednu autoopravnu na západním předměstí Bagdádu a rozlehlý vojenský komplex na severním předměstí irácké metropole, sdělili novináři, kteří inspektory provázejí. Mluvčí inspektorů má podle nich vydat prohlášení k těmto prvním letošním inspekcím koncem dne.

Irák pozval Blixe do Bagdádu, aby druhý nebo třetí lednový týden přijel projednat dosavadní spolupráci Iráčanů s inspektory a možnosti jejího rozvinutí v příštích měsících. Blix se rozhodl pozvání přijmout a spolu s ředitelem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammadem Baradejem navštívit Bagdád před svým vystoupením v RB, uvedl jeho mluvčí s tím, že přesný termín se teprve hledá.

Bush: Věc může být vyřešena smírně
Americký prezident George Bush v úterý prohlásil, že se ještě nevzdal naděje, že Irák může být odzbrojen mírovými prostředky. Dodal, že Washington zatím nemá jistotu, zda Bagdád vlastní jadernou zbraň, píše agentura AFP.

"Saddám Husajn byl velmi blízko jaderné zbraně, zatím však nevíme, zda ji vlastní," cituje agentura Bushe. Na tiskové konferenci na svém rodinném ranči v texaském Crawfordu ale současně varoval, že pokud by Irák či nějaká skupina pracující v jeho prospěch podnikly na Spojené státy rozsáhlý útok, mohlo by to mít negativní vliv na americkou ekonomiku.

"Útok, za kterým by byl Saddám Husajn nebo nějaký jeho zástupce, by mohl poškodit naše hospodářství," řekl Bush.

Nadále nicméně zastává názor, že krize kolem Iráku "bude vyřešena smírně". Trvá také na stanovisku, že zpráva, kterou Bagdád předložil OSN ohledně svého zbrojního programu, "postrádá" konkrétní údaje.

"Nebyl otevřený," řekl Bush na Saddámovu adresu. Dodal, že "chceme, aby se zbavil svých zbraní hromadného ničení". Konstatoval, že první etapa v tomto směru byla "skličující".

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video