Irák předal dokumenty o zbraních

  • 544
Druhý a zároveň poslední den jednání mezi iráckými představiteli a šéfy zbrojní komise OSN přinesl konkrétní výsledek. Irák předal šéfům inspektorů Hansi Blixovi a Muhammadu Baradejovi dokumenty o svých jaderných a biochemických zbraních, tvrdí AFP. Blix a Baradej jednali s generálem Hosamem Muhammadem Amínem, který má na starosti styky se zbrojními inspektory, a prezidentským poradcem generálem Amírem Sáadím.

"Iráčané poskytli OSN dokumenty o jaderných a biochemických zbraních," potvrdil novinářům po druhém kole rozhovorů Blixe a Baradeje s iráckými činiteli zdroj ze zbrojní komise.

Inspektoři mají zprávu o výzbroji Bagdádu předložit Radě bezpečnosti OSN 14. února.

List: Spojenci dají Saddámovi šanci na útěk
Londýnský Sunday Telgraph tvrdí, že Spojené státy a Británie už teď chystají dodatek k rezoluci o odzbrojení Iráku.

Chtějí do ní zapracovat klauzuli, která by dávala iráckému prezidentovi Saddámu Husajnovi 48 hodin na to, aby opustil zemi. V opačném případě by spojenci na Bagdád zaútočili.

Mluvčí úřadu britského premiéra zprávu nepotvrdil. Podle agentury AFP ji naopak minimalizuje s připomínkou, že "je příliš brzy, aby se taková otázka nanášela".

Jak mluvčí řekl, věci ještě nejsou tak daleko a "inspektory je nutné nechat pracovat, než se dozvíme, čemu se rezoluce bude podobat".

Sunday Telegraph s poukazem na vysokého diplomata z Rady bezpečnosti OSN naznačil, že rezoluci by mohla předložit
Británie.

"Rezoluce předložená k diskusi by deklarovala, že Saddám fakticky porušuje rezoluce OSN, což by autorizovalo použití všech prostředků k jeho odzbrojení," dodal diplomat.

Francie a Německo předloží svůj plán

Německý ministr obrany Peter Struck potvrdil, že Berlín a Paříž předloží Radě bezpečnosti OSN společný plán, jímž se pokusí odvrátit válku v Iráku posílením zbrojních inspekcí. Struck v rozhovoru pro německou televizi Phoenix v Mnichově vyjádřil přesvědčení, že "tato iniciativa bude pozitivně přijata v Radě bezpečnosti 14. února". Podle plánu mají být inspekce v Iráku podpořeny jednotkami OSN, které by de facto převzaly nad Irákem kontrolu. Rusko naznačilo, že s plánem bude souhlasit.

Blix: Jednání s Irákem je užitečné
Šéfové zbrojních inspektorů, kteří za týden předloží Radě bezpečnosti druhou zprávu o průběhu inspekcí, jednají s iráckými představiteli od soboty.

"Rozhovor byl velmi důkladný a užitečný," oznámil Hans Blix po sobotní více než čtyřhodinové debatě s iráckými činiteli.

"Studujeme mnoho nevyřešených otázek a irácká strana nám k nim podává vysvětlení," sdělil ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej.

Jednalo se například o možnosti přeletů průzkumných letadel U-2 nad Irákem, o rozhovorech s iráckými vědci a nevyjasněných problémech týkajících se chemických
a biologických zbraní a raket. "Zítra uvidíme výsledky," dodal Baradej.

Zdroje z OSN uvádějí, že experti dostali i všechny požadované dokumenty. Bagdád udělal jisté ústupky už v uplynulých dnech, když povolil rozhovory s iráckými vědci bez účasti svědků. Čtyři z nich se už ve čtvrtek a v pátek uskutečnily.

Vatikán vysílá mírovou misi

Papež Jan Pavel II. vyšle do Bagdádu svého zmocněnce s mírovou misí. Jeho cílem bude pokusit se odvrátit válku a přesvědčit irácké úřady, aby spolupracovaly s mezinárodním společenstvím. Oznámil to Svatý stolec s tím, že tímto zmocněncem bude francouzský kardinál Roger Etchegaray a do Bagdádu odletí v pondělí.

Expert: USA inspekce nechtějí
Americké důkazy o iráckých zbraních nemají podle bývalého zbrojního experta Scotta Rittera nic společného s realitou a mají jen smést ze stolu probíhající inspekce.

"Powellova zpráva je přesvědčivá pro ty, kdo o záležitosti nic nevědí," řekl Ritter, který v Iráku působil v 90. letech.

"Není v zájmu Spojených států mít inspektory, kteří nenalézají nic kompromitujícího, zatímco svržení režimu Saddáma Husajna je americkou prioritou," míní bývalý expert OSN a zpravodajský důstojník námořní pěchoty.

Ritter, který se vzdal členství v Komisi OSN pro dohled nad dodržováním podmínek příměří s Irákem v roce 1998, je ostrým kritikem politiky prezidenta Bushe vůči Iráku.

Mnichov žije válkou
O irácké krizi se celou sobotu jednalo na mezinárodní bezpečnostní konferenci v německém Mnichově. Účastníci se shodli na tom, že neshody kolem zajištění bezpečnosti Turecka pro případ války vyřeší NATO do pondělí.

Německo, Francie a Belgie již zhruba tři týdny namítají, že přípravy na obranu Turecka by mohly podkopat diplomatické úsilí k odvrácení konfliktu.

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld tlumočil naději Washingtonu, že válka nebude nutná. "Nikdo nechce válku. Rizika války je však třeba porovnat s riziky nicnedělání, protože Irák vyvíjí zbraně hromadného ničení," zdůraznil Rumsfeld.

Konstatoval, že protiirácká koalice nyní sdružuje devadesát zemí a je největší v historii.

V poledne zaplnilo ulice bavorské metropole na deset tisíc lidí, kteří pokojně demonstrovali proti válce v Iráku.

Berlín a Paříž mají svůj plán
Německo a Francie pracují na projektu, který má odvrátit válku v Iráku. Jak potvrdil mluvčí německé vlády, chtějí alternativní plán prosadit v Radě bezpečnosti. Zřejmě bude zahrnovat i návrh nové rezoluce. Podrobnosti ale tají.

Podle týdeníku Der Spiegel počítá plán s vysláním mírových sil OSN a ztrojnásobením počtu zbrojních inspektorů. Mírové síly převezmou na léta kontrolu nad zemí a dohlédnou na její odzbrojení.

Spiegel zjistil, že má být celý Irák vyhlášen za bezletovou zónu. Ve vzduchu zůstanou jen francouzské stíhačky Mirage IV, které podpoří práci zbrojních inspektorů.

Přibude sankcí a mezinárodní dohody zabrání Iráku pašovat ropu do sousedních států a udržovat tak nejdůležitější zdroj příjmů.

Jak připomněl vládní mluvčí, Německo a Francie se na středeční schůzi Rady bezpečnosti zavázaly vyčerpat všechny možnosti, jak pokojnou cestou prosadit rezoluci 1441 o odzbrojení Iráku. "Příslušné jednání už probíhá," ujistil.

Představitelé Berlína a Paříže chtějí hledat podporu pro iniciativu u dalších kritiků nekompromisního amerického postoje, jako jsou úřadující předseda Evropské unie, Řecko, Rusko nebo Čína.

Američané necouvnou, ujistil Bush
Prezident George Bush povzbudil národ před možnou válkou. Vzkázal lidem, že musí být připraveni, pokud Rada bezpečnosti OSN couvne.

"Spojené státy spolu se sílící koalicí jiných zemí podniknou jakoukoli akci, která bude nutná k vlastní obraně a k odzbrojení iráckého režimu," zdůraznil prezident v tradičním rozhlasovém projevu.

Washington v pátek vyslal do Perského zálivu další letadlové lodě. V oblasti je už přes 110 tisíc amerických vojáků. Vláda rovněž zesílila bezpečnostní opatření na území USA a varovala před zvýšeným rizikem teroristického útoku.

USA prý jednaly s Íránem
Představitelé Spojených států se setkali s íránskými diplomaty, tvrdí Washington Post s odvoláním na vysoce postavené činitele.

Američané se údajně pokusili přesvědčit teheránskou vládu, aby se nevměšovala do případné války s Irákem. Írán informace dementoval. "Žádný kontakt se neuskutečnil," uvedl vládní mluvčí.

Spojené státy přerušily diplomatické styky s východním sousedem Iráku v roce 1980, když vypukla irácko-íránská válka. Bush navíc před rokem zařadil Írán mezi státy osy zla. Teherán odmítá jednostrannou vojenskou akci USA proti Iráku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video