Tank irácké armády na předměstí Fallúdži (19. května 2015).

Tank irácké armády na předměstí Fallúdži (19. května 2015). | foto: Reuters

Islamisté v Ramádí hází lidi do Eufratu, Bagdádu nabízí pomoc Írán

  • 220
Irácká vláda povolává dobrovolníky do boje s teroristickou organizací Islámský stát, která v minulém týdnu dobyla město Ramádí. Pomoc s výcvikem a vybavením iráckých posil zvažují Spojené státy. S osvobozením půlmilionového města v provincii Anbár je připraven pomoci i Írán.

„Pokud irácká vláda předá íránské vládě oficiální požadavek, tak Islámská republika jako přátelská a bratrská země na tento požadavek odpoví,“ řekl poradce ajatolláha Chameneího.

Americká Národní bezpečnostní rada zvažuje, jak nejlépe podpořit irácké pozemní síly v boji s radikály. Prezident Barack Obama zopakoval, že irácký premiér Hajdar Abádí má „silnou podporu USA“.

„Musíme nabrat dobrovolníky, abychom doplnili oddíly na západě provincie Anbár,“ stojí v prohlášení irácké vlády. Premiér Abádí hodlá vojáky, kteří před útoky Islámského státu uprchli, poslat před soud.

„Je potřeba, aby lid zůstal sjednocený,“ řekl a slíbil nábor a vyzbrojení kmenových bojovníků. Irák znovu požádal mezinárodní společenství o pomoc v „boji proti terorismu“.

Islamisté v Ramádí podle svědků zaujímají obranné pozice. Ulice města jsou prázdné a obchody zavřené. Radikálové prochází dům od domu, hledají sympatizanty irácké vlády a podle místních je házejí do Eufratu.

Ztráta Ramádí, hlavního města provincie Anbár, je ranou pro iráckou vládu i americkou strategii v oblasti, domnívá se zpravodaj BBC na Blízkém východě.

Šíitské milice tu nechceme

Na základnu nedaleko Ramádí v úterý dorazily asi tři tisíce příslušníků šíitských milic povolaných do boje vládou v Bagdádu. Arabská televize al-Džazíra uvedla, že na základnu se už neúspěšně snažili probojovat islamisté.

Islámský stát

Provincie Anbár je většinově sunnitská a odborníci upozorňují na riziko, že přítomnost šíitských bojovníků může rozpoutat vlnu sektářského násilí. Spojené státy proto považují za důležité, aby se irácké ozbrojené síly neskládaly jen z šíitů a aby je neřídil Írán.

Místní sunnitské kmeny jsou nespokojeny s postupem vlády, podle nich by měla vyzbrojit místní muže a ne povolávat šíitské milice. „Potřebujeme podporu vlády, máme velký počet dobrovolníků, kteří čekají, aby se mohli účastnit osvobození naší provincie od Islámského státu,“ řekl Tarík al-Abdulláh z provinční rady.

OSN uvedla, že z města uprchlo kolem 25 tisíci lidí, kteří jsou nuceni přebývat venku. Většinou míří do hlavního města. OSN společně s humanitárními organizacemi se snaží běžencům dodávat vodu a potraviny.

„Sunnité jsou vězni Islámského státu, který každý den desítkám z nich stíná hlavy,“ prohlásil obyvatel provincie Dijála. Řada sunnitských lídrů byla za vlády minulého premiéra Núrího Málikího zabita nebo vyhnána do exilu, uvádí list New York Times .

Sunnité si často stěžují, že kvůli špatné bezpečnostní situaci ve svých městěch nemohou volit a v Bagdádu je nikdo nezastupuje. „Abádí je lhář stejně jako Málikí. Nechce vyzbrojit sunnity, ale místo toho je oslabit,“ myslí si další z obyvatel Dijály.

Dobyli jsme Ramádí, hlásili bojovníci Islámského státu 18. května:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video