Irácký parlament debatuje o zákonu

Irácký parlament debatuje o zákonu - Člen iráckého parlamentu reaguje na zákon, který zakazuje Iráčanům výrobu zbraní hromadného ničení. Bagdád tak po dvanácti letech ustoupil tlaku OSN. (14. února 2003) | foto: Reuters

Irák po 12 letech ustoupil tlaku OSN

  • 99
Výroba zbraní hromadného ničení je v Iráku už trestná. Prezident Saddám Husajn podepsal příslušný dekret po dvanácti letech tlaku OSN. Splnil se tak druhý z hlavních požadavků zbrojních inspektorů, aby začal více spolupracovat. Předtím Irák povolil přelety průzkumných letadel U-2.

"Jednotlivcům i firmám v soukromém a polostátním sektoru je zakázáno dovážet či vyrábět chemické, biologické a jaderné zbraně," stojí v prezidentském dekretu.

Saddám Husajn zároveň nařídil svým ministrům, aby učinili kroky nezbytné k prosazení zákona. Formálně ještě musí zákon schválit irácký parlament.

OSN požadovala přijetí podobné legislativy od roku 1991. Irák nakonec přesvědčili šéfové zbrojních inspektorů Hans Blix a Muhammad Baradej, nespokojení s mírou spolupráce Bagdádu.

Oba experti OSN dnes předstoupí před Radu bezpečnosti OSN s bilancí pátrání po iráckých zbraních hromadného ničení. Irák očekává, že jejich zpráva bude objektivní a nebude znamenat válku. - více zde

Inspektoři jsou v Iráku od 27. listopadu 2002. "K mírovému řešení je nezbytná spolupráce Bagdádu a kvalitní informace o iráckém arzenálu ze strany členů Rady bezpečnosti," míní Baradej.

Přijetí zákona byl jedním z hlavních požadavků inspektorů, aby Irák začal více spolupracovat. Druhým bylo povolení přeletů amerických průzkumných letadel U-2.

Dopis povolující přelety předal šéfovi zbrojních inspektorů OSN Hansi Blixovi irácký velvyslanec při OSN Muhammad Dúrí.

"Podaří-li se dosáhnout pokroku v kontrole ze vzduchu, bude to skutečný posun," řekl před iráckým rozhodnutím Baradej.

Povolení průzkumných letů podle USA vůbec nic neznamená. "Zajímá nás jen odzbrojení a přelety nic nemění," konstatoval mluvčí Bílého domu Scott McClellan.

Bagdád se dlouho zdráhal povolení pro stroje svého hlavního nepřítele, byť využívané inspektory OSN, udělit.

Irák avizoval, že dopis neobsahuje žádné podmínky. Saddám Husajn však poté oznámil: "Během přeletů nesmějí americká a britská letadla do bezletových zón."

Podle iráckého diplomata při OSN citovaného agenturou Reuters však dopis odevzdaný Dúrím žádnou podobnou podmínku neobsahuje.

Bagdád už dříve upozornil, že nemůže zaručit bezpečnost průzkumných letadel, pokud budou v bezletových zónách létat spojenecké stroje.

"Pokud svět zjistil, že je třeba další letecký průzkum, měl by říci Američanům a Britům, aby na Irák nestříleli," nechal se v televizi slyšet Saddám Husajn.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video