Záběr z britské stíhačky nad Irákem (30. září 2014).

Záběr z britské stíhačky nad Irákem (30. září 2014). | foto: AP

Na zemi budeme bojovat sami, Araby nechceme ani ve vzduchu, řekl Abádí

  • 24
Irácký premiér Abádí nechce, aby se arabské státy zapojovaly do leteckých úderů proti islamistům v Iráku. Zároveň tvrdí, že Iráčané nepotřebují ani pomoc zahraničních pozemních jednotek. V Sýrii se přes letecké údery spojenců stále bojuje o město Kobani, které leží u hranic s Tureckem.

„Máme jasno, nepřijmeme na našem území žádné cizí pozemní jednotky. Západní letecké síly zaplnily mnoho mezer v iráckém boji proti džihádistům,“ řekl Hajdar Abádí BBC. Podle něj irácká armáda porazí Islámský stát sama, pokud bude mít dobrou vzdušnou podporu od spojenců.

Abádí má být nadějí pro Irák

Nicméně pomoc stíhaček vítá Abádí jen od západních zemí, ty arabské si na iráckém nebi nepřeje. Několik zemí Perského zálivu se totiž už zapojilo do leteckých úderů v sousední Sýrii, v Iráku útočily zatím pouze stíhačky USA, Velké Británie a Francie. Zatím podnikly na iráckém území 230 úderů.

Podle CNN se ve středu nad Irákem poprvé proletěly australská letadla. Australané pomáhali USA a jejím spojencům například s tankováním ve vzduchu. Oznámil to australský premiér Tony Abbott, nicméně vláda čeká na oficiální irácké pozvání, teprve poté se rozhodne, zda se zapojí do leteckých útoků.

Islámský stát

Abádí upozornil, že „mezinárodní a regionální polarizace“ přispěla k růstu Islámského státu, který si vytvořil chalífát na velkém území Iráku a Sýrie. Nový irácký premiér se podle svých slov snaží zlepšit vztahy se sousedními státy. Do Damašku vyslal delegaci, aby oznámila, že Abádí požádal spojence i o údery na pozice islamistů v Sýrii. Podle premiéra je třeba zastavit přeshraniční terorismus.

Islámský stát je blízko Turecka

V Sýrii pokračují boje o kurdské město Kobani, které je známé i pod názvem Ajn al-Arab. Podle svědků časně ve středu letecké údery zasáhly pozice islamistů poblíž města. Šejk Hasan, který je v Kobani, řekl, že intenzivní boje propukly téměř ze všech stran města hodinu po půlnoci. Islámský stát k městu navíc přesouvá své bojovníky.

Pokud by Islámský stát ovládl Kobani, měl by pod kontrolou celý pruh od Rakká, kde sídlí jeho velení, k tureckým hranicím. Nyní jsou džihádisté přibližně dva až tři kilometry od Kobani. Proto z oblasti do Turecka za poslední dny uprchlo kolem 160 tisíc lidí. Celkově je v Turecku přibližně 1,5 milionů uprchlíků z Iráku a Sýrie.

Turecký parlament bude ve čtvrtek řešit, zda se zapojí do boje proti Islámskému státu u svých sousedů. „Shazovat tuny bomb ze vzduchu je pouze dočasné řešení a oddálí hrozbu a nebezpečí Islámského státu,“ řekl turecký prezident Tayyip Erdogan. Podle něj by Turecko mělo proti terorismu bojovat více efektivněji. 

Kurdové žijící v Evropě vyšli do ulic a žádájí svět o pomoc Kurdům. Třicet členů kurdské diaspory v Londýně zahájilo protestní hladovku. „Žádáme těžké zbraně a protitankové rakety nejen od britské vlády, ale i od dalších evropských vlád. Jsme zde a budeme pokračovat v hladovce, dokud neuspějeme,“ řekl The Guardian Volkan Celebi.

„Až dva tisíce žen bylo uneseno a znásilněno Islámským státem. Chceme naše ženy zpět. Všechny státy jsou odpovědné je nalézt a přivést je zpět,“ uvedla Evrim Yilmazová, kurdská aktivistka za ženská práva studující v Londýně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video