Irák není nebezpečný, říká Berlín světu

  • 636
Německo se postavilo proti úderu na Irák. Kancléř Gerhard Schröder popřel tvrzení USA, že Bagdád je nebezpečný, protože nemá jaderné zbraně ani rakety dlouhého doletu. Berlín šéfuje RB OSN, která zítra projedná novou zprávu zbrojních inspektorů. Diplomaté zváží i nový mírový plán pro Irák.

"Mírové řešení existuje a uděláme vše, aby se naplnilo," řekl v projevu před Spolkovým sněmem Gerhard Schröder.

Berlín také nechce uspěchat rozhodnutí NATO o obraně Turecka. "Není nutné před zasedáním Rady bezpečnosti," míní kancléř.

Zároveň ujistil, že Německo dodrží Washingtonskou smlouvu. "Spojenci pomůžeme, bude-li Irákem napaden," řekl Schröder.

Šéfové zbrojních inspektorů v Iráku Hans Blix a Muhammad Baradej zítra předloží RB OSN novou zprávu o pátrání po iráckých zbraních hromadného ničení.

Projevy obou expertů ze sídla OSN v New Yorku i následné reakce členů rady budou veřejné. "Jednání bude poté pokračovat za zavřenými dveřmi," podotkl německý velvyslanec při OSN Günter Pleuger.

V prosazování mírového řešení irácké krize není Německo v RB OSN, které v únoru předsedá, osamoceno. "Většina členů s námi souhlasí," zní z Berlína.

Důležitý je zejména postoj pětice stálých členů, kteří mají právo veta. Zastánci úderu jsou jen Washington a Londýn. Zbylá trojice - Paříž, Peking a Moskva - věří v diplomacii.

Francie dokonce už zemím zasedajícím v RB OSN rozeslala návrh mírového plánu, který vznikl ve spolupráci s Moskvou a právě Berlínem. Počítá s prodloužením inspekcí v Iráku a jejich posílením. - více zde

Návrh rezoluce, který by naopak povolil vojenský úder na Irák, chtějí předložit také Američané, ale stále váhají.

RB OSN v listopadu 2002 schválila rezoluci číslo 1441 o odzbrojení Iráku, která hrozí vážnými následky, pokud Bagdád nevyhoví požadavkům světa.

Washington požaduje upřesnění slovníku dokumentu. "Nová rezoluce by toto tvrzení musela uplatnit," řekl mluvčí Bílého domu Ari Fleischer.

USA už rozmístily své jednotky v Perském zálivu, stejně jako Británie a Austrálie. "Jsme připraveni vstoupit do války, i když to neschválí nová rezoluce," řekl britský ministr obrany Geoff Hoon.

Šéf Pentagonu Donald Rumsfeld je přesvědčen, že by se připojily i další země, které by vytvořily "koalici dobrovolníků". Konkrétní státy ale neupřesnil.

Německo se domnívá, že stávající rezoluce neznamenají automatickou cestu k válce. Na jejich stranu se postavil i renomovaný jihoafrický právník Richard Goldstone.

"Mezinárodní právo vyžaduje, aby nějaký stát vstupoval do války proti jinému státu pouze se souhlasem Rady bezpečnosti OSN nebo při obraně proti agresi," uvedl bývalý šéf Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii.

Gerhard Schröder během projevu v německém Spolkovém sněmu. (13. února 2003)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Irák, NATO, Raketa, Slovník

Video