Čeští lékaři působící na základně u iráckého Mosulu.

Čeští lékaři působící na základně u iráckého Mosulu. | foto: mise.army.cz

Už se těšíme na svíčkovou a vanu, vzkazují od Mosulu čeští lékaři

  • 54
Dvacet operací a více než dva měsíce práce mají za sebou čeští lékaři působící nedaleko iráckého Mosulu. Život jim ztrpčují především místní klimatické a hygienické podmínky. „Místní naši přítomnost oceňují,“ líčí v rozhovoru pro iDNES.cz.

Bitva o milionové irácké město je největším válečným střetnutím současnosti. Padly v něm už stovky iráckých a kurdských vojáků i bojovníků Islámského státu, boje si vybírají krvavou daň i mezi civilisty chycenými v palebné linii.

Minometná palba, nálože nastražené v ulicích, miny a sebevražedné útoky automobily naloženými trhavinou způsobují děsivá zranění. Nejvážnější pacienti putují z bojiště na nedalekou americkou základnu, kde působí i český chirurgický tým.

„Naprostá většina zranění, co se k nám dostanou, jsou vážná traumatická poranění,“ uvedl pro iDNES.cz v e-mailovém rozhovoru jeden z členů týmu, jehož jméno armáda kvůli bezpečnosti nemůže zveřejnit.

Tým, v němž je jeden chirurg, ortoped, anesteziolog, deset sestřiček a psycholog, odoperoval už dvacet těžce raněných pacientů.

Obzvlášť dva případy byly složité. „Jednak šlo o mnohočetný průstřel hrudníku a poranění břicha iráckého vojáka s velkou krevní ztrátou. Druhý případ byl náročný spíše psychicky, když jsme byli nuceni asi desetiletému chlapci amputovat dolní končetinu,“ vysvětluje lékař.

Prach a pouštní bouře

Pracovní den českých lékařů na severu Iráku trvá 24 hodin. „V podstatě jsme stále v pohotovosti a neustále dosažitelní na vysílačce,“ popisuje člen týmu.

Každý den začíná stejně. Na brífinku se všichni seznámí s úkoly a bezpečnostní situací v Mosulu. Důležitá je také předpověď počasí, na němž záleží přísun pacientů helikoptérami. Následuje kontrola pracovišť, veškerého vybavení a přístrojů. Jednou týdně musí proběhnout velký úklid nemocnice.

Bitva o západní Mosul začala

„Plánována jsou i zaměstnání čistě v rámci českého kontingentu utužující naše návyky v základních vojenských dovednostech jako je taktika, ženijní či střelecká příprava a tělesná příprava,“ přibližuje pracovní režim člen chirurgického týmu.

Zdravotníci na základně jsou rozděleni do čtyř národnostně smíšených týmů. Kromě Čechů zde působí Američané, Dánové a Britové. Týmy se v nemocnici střídají, pokud z bojiště dorazí najednou více zraněných, nastupují automaticky všechny týmy.

Irácké jednotky nedaleko západních čtvrtí Mosulu (19. února 2017)
Hlídky v Mosulu v čase tradiční páteční modlitby (10. února 2017)
Chlapec zraněný v Mosulu při útoku, který IS podnikl pomocí dronu naloženého...

Pro české vojenské lékaře to není první zahraniční mise, někteří mají za sebou například Afghánistán. „Každé nasazení má svá specifika, s obdobnými podmínkami a provozem se už minimálně část z nás v minulosti setkala,“ píše z Iráku český lékař. Co tedy na nasazení u Mosulu považuje za nejtěžší? „Klimatické a hygienické podmínky, extrémní prašnost včetně pouštních bouří a blízkost nepřítele.“

Pacienti v nemocnici po operaci nezůstávají, letecky putují do péče iráckých doktorů. „S pacienty se již více nesetkáváme. Většinou jejich další péče vyžaduje delší období a následná rekonvalescence trvá týdny až měsíce. Ale vnímáme, že naši přítomnost oceňují,“ soudí člen českého týmu, podle nějž Čechům opakovaně poděkovali i iráčtí a spojenečtí velitelé.

Mimo základnu se nesmí

Protože nepůsobí přímo na bojišti, ale na utajené základně, kterou nemohou opustit, mají čeští lékaři o vývoji bitvy o Mosul podobné informace jako lidé ve světě. „Jediný rozdíl je v tom, že o některých plánovaných pozemních operacích víme pár hodin předem, abychom byli připraveni na možný přísun pacientů.“

Čeští vojáci v Iráku

Kromě polního chirurgického týmu působí od léta v Iráku jedenatřicetičlenná česká poradní a výcviková jednotka.

Na základně Balád, ležící asi 60 kilometrů severně od Bagdádu, čeští instruktoři cvičí irácké vojenské piloty i pozemní technický personál ovládat letouny L-159 ALCA, které si Irák z Česka pořizuje a používá je k úderům na pozice Islámského státu.

Volného času není kvůli častým cvičením nazbyt, takže nehrozí, že by se na základně vyloženě nudili. Někdo si zajde do posilovny, někdo si zaběhá po základně, někdo si čte. „Občas pořádáme večerní posezení, kde se hrají společenské hry,“ popisuje lékař život na letištní základně, kterou ještě nedávno ovládal Islámský stát a Češi zde po příjezdu našli zasypané krátery.

Stesk po domově zahánějí díky webu. „Moderní technologie dostihly už i naši odlehlou základnu a máme zde spojení skrze internet. Je sice méně stabilní a pomalejší než u nás doma, na základní komunikaci s rodinou to však dostačuje,“ líčí život na základně lékař.

A na co se těší nejvíc? „Vyjma rodiny, která je jistě priorita pro všechny, především na obyčejné věci jako je třeba zelená tráva nebo stromy, vanu plnou teplé vody, svíčkovou, pivo...“

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video