Irák mohl získat uran z Afriky, tvrdí Blair

  • 9
Kdo prodal materiál pro výrobu jaderných zbraní Iráku? To je otázka, se kterou se v minulém týdnu usilovně zabývalo několik institucí a vlád. Britský předseda vlády Tony Blair prohlásil, že Irák je v podezření, že získal z rezerv v Africe významné množství uranu, který by mohl být použit pro program výroby jaderných zbraní.

Zástupce ministra zahraničí JAR Aziz Pahad si pospíšil minulý čtvrtek s kategorickým prohlášením - "my jsme to nebyli". Afrika vyrábí 20 % světové produkce uranu a největšími výrobci jsou Namibie, Niger, JAR a Gabon.

Proskočily však i zprávy, že africký gang z Konžské demokratické republiky mohl vyměnit s Irákem minerály včetně uranu za zbraně a výcvik. Největší uranový důl v DRC je Šinkolobwe v jižní provincii Katagna, což je oblast pod kontrolou jednotek ze Zimbabwe. Některé zdroje však tvrdí, že důl je zatopen.

V Namibii je výroba uranu kontrolována světovou důlní společností Rio Rinto a produkce je převážně prodávána francouzskému dodavateli elektřiny EdF. V JAR vyrábí uran důlní gigant AngloAmerican jako vedlejší produkt výroby zlata.

JAR je však jedinou zemí na jih od Sahary, která má pokročilý program ve výrobě obohaceného uranu. Poblíž Pretorie v Pelindabě již v 70. a 80. letech a v roce 1989 bylo zničeno šest atomových pum. "V mnohých zemích je však dozor nad zdroji radioaktivních materiálů velmi slabý," připustil Abel Gonzales, ředitel pro radiace a bezpečnost práce s odpady při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii. Vědci odhadují, že z 25 kg vysoce obohaceného uranu nebo z 8 kg plutonia již lze vyrobit atomovou bombu.

JAR byla nedávno spojována s možností prodeje jaderných materiálů v soudní výpovědi Jamala al-Fadla, jednoho z teroristů z okruhu Usámy bin Ládina. Ten řekl, že se snažil nakoupit uranový materiál v hodnotě 1,5 milionu, a tento materiál měl podle něho pocházet z JAR.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video