Irák: kdo to tam vlastně zabíjí?

  • 124
"Bylo to dílo stejné ruky jako 11. září," řekl italský ministr obrany Antonio Martino, když stanul nad troskami budovy v irácké Násiríji, kde atentátníci zabili 19 Italů a devět místních. Necelých čtyřiadvacet hodin předtím ale prohlásil, že pachateli jsou lidé věrní bývalému Saddámovu režimu.

Tak to chodí skoro po každém atentátu. Někdo prohlásí, že za vším je Saddámova pravá ruka Izzát Ibrahím Durí.

Jeden americký generál řekne, že v tom mají prsty zahraniční bojovníci, jeho nadřízený mu však následující den opraví mušku s tím, že to nebyli cizinci, ale izolované bojůvky fanatických přívrženců svrženého režimu.

Viceprezident Dick Cheney řekne, že všechno organizuje Al-Kajda, pak někdo prohlásí, že mužem v pozadí je přímo Saddám Husajn. A tak je na vlně akcí iráckého hnutí odporu kromě toho, že vůbec dosáhla takové smrtící intenzity, zarážející ještě jedna nenápadná věc: Američané nemají žádnou představu, kdo se za útoky skrývá.

Přitom přepadů, ostřelování a teroristických akcí přibývá, takže v průměru je v Iráku kolem třiceti incidentů denně.

Týdeník Newsweek napsal: "Zpravodajci se nemohou rozhodnout, zda bojují proti náhodně sestaveným skupinám, nebo proti dobře organizovanému hnutí odporu. Většinový pohled, obzvláště v CIA, dochází k závěru, že kampaň je dílem malých a pravděpodobně izolovaných a nekoordinovaných buněk, jež většinou tvoří skalní příznivci Saddáma. Jiní zpravodajci však myslí, že vše řídí sám Saddám a vzrůstající počet atentátů je součástí širší strategie na vyhnání Američanů."

O tom, že jde o předem připravenou strategii, uvažoval ve čtvrtek i list Washington Post. Ale podobné články se objevovaly už dřív. Možná však obě skupiny uvnitř amerických zpravodajských služeb mají svůj díl pravdy.

Odboj lze rozdělit na dva typy akcí: na drobné přepady, nastražené miny, střelbu ze zálohy a na druhé straně na dobře organizované, komplikované a profesionálně provedené akce s velkým počtem obětí.

Akce prvního typu mohou být skutečně dílem izolovaných místních skupin bývalých členů strany Baas, vojáků, policistů a fidájínů, zatímco ty druhé ukazují spíš na dobře organizovanou a zkušenou síť. Nemusí to být nutně Al-Kajda, přestože mnohé akce skutečně nesou její rukopis. Saddámův Irák si vycvičil dostatečně výkonné tajné služby.

Současně však v Iráku existují další, těžko čitelné skupiny, volně seskupené podle příslušnosti k náboženským nebo městským komunitám. O tom, co se děje v iráckém podzemí, však Američané nemají přehled. Po šesti měsících okupace toho vědí o hnutí odporu míň, než povstalci vědí o nich.

"Americké síly prohrávají zpravodajskou bitvu se stále lépe organizovanými gerilovými skupinami, které používají utajení, informátory a překvapení," napsal list USA Today.

Koaliční síly údajně nedokázaly infiltrovat irácké podzemí, zatímco Iráčané mohou najít mezi tlumočníky, policisty a dalšími lidmi spolupracujícími s Američany mnoho "jazyků". To je jedna z příčin, proč vlna atentátů zesiluje a proč mnozí američtí spojenci, jako třeba včera Japonsko, nespěchají s vysláním svých vojáků do Iráku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video