Jezídé, kteří museli uprchnout před islamisty ze Sindžáru (ilustrační snímek)

Jezídé, kteří museli uprchnout před islamisty ze Sindžáru (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Jezídského chlapce prodal IS k adopci, návrat k rodině všichni oplakali

  • 55
Islámský stát před dvěma lety zavraždil nebo unesl mnoho jezídů. Jejich děti často skončily v náhradní péči a rodiny je považovaly za mrtvé. Nyní se však znovu shledávají. Příběh malého Ajmána, který popsala agentura Reuters, však ukazuje, že návrat je pro všechny strany emočně velmi náročný.

Čtyřletého Ajmána před 18 měsíci vykoupili od islamistů za 500 dolarů manželé Umm a Abú Ahmedovi z iráckého Mosulu. Jeho rodiče radikálové z Islámského státu (IS) zotročili nebo zabili během čistek jezídů, ke kterým náleželi. Zbylí příbuzní byli přesvědčeni, že je chlapec mrtvý, stejně jako tisíce dalších příslušníků pronásledovaného etnika.

Podnikatel unáší jezídky ze zajetí IS, stopy hledá v aukcích otrokyň

Adoptovat dítě byl nápad paní Ahmedové. Pár neměl vlastní potomky a Umm se dozvěděla, že Islámský stát ve městě Tel Afar, 40 kilometrů západně od Mosulu, prodává sirotky. „Chtěla jsem získat přízeň (boha),“ přiznává žena, které závoj odhaluje pouze oči. „Abych byla upřímná, chtěla jsem ho naučit své náboženství, islám,“ dodává.

Její manžel byl proti, ale odradit se mu ji nepodařilo. Jednoho dne žena odešla a vrátila se s chlapcem. Zaplatila za něj penězi, které si vydělává jako učitelka.

Sama říká, že nechtěla, aby Ajmán zapomněl, odkud pochází, a často ho vybízela, aby mluvil o svém předchozím životě. Před ostatními ale musela jeho původ tajit. „Vždy jsem ho varovala, aby nikomu neříkal, že je jezíd,“ dodává žena.

Islámský stát totiž v Mosulu nutil praktikovat radikální verzi islámského učení: zakázal cigarety, televizi a rádio, muže nutí, aby nosili plnovousy a ženy, aby byly zakryté od hlavy k patě. Jezídy, kteří věří ve zvláštní směs náboženství s prvky islámu, křesťanství a starověkých tradic, islamisté označují jako uctívače ďábla (více o jezídech čtěte zde).

Hoch nechtěl adoptivní rodiče opustit

Obrat nastal, když irácká armáda začala Mosul postupně dobývat. Jeden z jejích velitelů dostal tip, že Ahmedovi u sebe mají jezídského chlapce. Manželé neměli na výběr a chlapce jim předali. Hoch ale při loučení propukl v pláč a své adoptivní rodiče nechtěl opustit. Až mu Umm musela domluvit: „Teď půjdeš a uvidíš svojí matku a až vyrosteš, přijdeš a znovu mě uvidíš“.

Vojáci poté Ajmána vrátili babičce a strýci, kteří během čistek jezídů utekli do jednoho z uprchlických táborů, zatímco chlapcovi rodiče dál zůstávají nezvěstní. Babička nevěřila svým očím, když chlapce znovu viděla. Hoch však prosil, aby ho vrátili Ahmedovým.

Chlapcův strýc Samir Rašo Kalaf si myslel, že je chlapec mrtvý, dokud 28. ledna na Facebooku nenalezl zprávu o jeho nalezení. „Byl jsem ohromený. Je to zázrak, jako kdyby vstal z mrtvých,“ uvedl Kalaf.

Jezídi čelí útokům i v Řecku, odjet do Portugalska jim však úřady brání

Ač chlapec zpřetrhání pout s adoptivními rodiči nesl těžko a všechny ujišťoval, že byl s nimi šťastný, o týden později už mluvil radostně i o návratu ke své rodině.

Kalaf byl rád, že se Ahmedovi o jeho synovce postarali. Vyčítal jim však, že se nesnažili rodinu kontaktovat s tím, že je chlapec v pořádku. „Nebudeme o nich mluvit, takže na ně (Ajmán) časem zapomene,“ myslí si strýc.

Podle Ahmedové však na ně chlapec nikdy nezapomene, stejně jako nezapomenou oni na něj. „Očekávám, že se vrátí,“ je si jistá Umm.

Islamisté propustili v lednu 2015 ze zajetí asi dvě stě jezídů:

18. ledna 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video