Irák je věc širší koalice, říká Havel

  • 10
"Mohu jen říci, že setkání s prezidentem Georgem Bushem na mne působilo dobrým dojmem. Pan prezident byl otevřený, přímý, bezprostřední a milý. A naslouchal tomu, co říkám já a druzí," charakterizoval Václav Havel své středeční jednání v Bílém domě.

Při svém pozdním středečním setkání s českými novináři se Václav Havel také neustále vracel k tématu, které hýbe současným světem - k Iráku a případnému vojenskému zásahu proti Bagdádu. Opět zdůraznil to, co zaznělo již v Bílém domě a při setkáních na Capitol Hillu, v sídle Kongresu.

"Nebylo by vůbec dobré, kdyby to byla individuální akce Spojených států. Pokud nevyjde řešení přes Radu bezpečnosti OSN, která by měla dát Iráku ultimátum ke splnění požadavků, měla by to být akce širší mezinárodní koalice. A její nezanedbatelnou součástí by měla být i Severoatlantická aliance," zdůraznil Havel a řekl, že jeho mínění sdílejí ve Washingtonu mnozí činitelé, se kterými se setkal.

Na otázku, jaký by v takovém případě byl podíl České republiky, členské země NATO, odpověděl Havel takto: "Tato otázka by měla spíše směrovat k ministrovi obrany," a ukázal s úsměvem na vedle sedícího ministra Jaroslava Tvrdíka.

"Zdá se mi však zřejmé, že by se akce zúčastnila naše jednotka protichemické a protibakteriologické ochrany, která má ve světě vynikající pověst. A to i proto, že Saddám Husajn ohrožuje svět zejména svými chemickými a bakteriologickými zbraněmi.

"Možná, že by se jednalo o vyslání ještě nějaké speciální jednotky," uvedl Havel a opět poukázal na ministra. "Pan vrchní velitel odpověděl tak, jak bych odpověděl i já," glosoval lakonicky Tvrdík.

Druhému dni poslední návštěvy Havla v USA, dominovalo téma Tomáše Garrigua Masaryka. Tomu byla věnována i mezinárodní konference s mnoha významnými řečníky. Byli zde mj. Madeleine Albrightová, někdejší ministryně zahraničí USA, Zbigniew Brzezinski, poradce řady amerických prezidentů, politolog Jacques Rupnik, bývalý slovenský prezident Michal Kováč.

Na rohu washingtonské Massachusetts Avenue a 22. ulice byl rovněž odhalen pomník T. G. Masaryka.

Večeře tří prezidentů a... Sovovy mlýny
Zatímco před čtyřmi lety za Billa Clintona duněl Bílý dům tvrdým rockem, ve středu večer zde na počest Václava Havla zněla polka, a to včetně té nejznámější - Škoda lásky neboli Roll out the barrels...

"Bushovi jsou skvělí hostitelé, bylo to báječné, zvláště paní Laura," prohlásil jeden ze šedesáti účastníků večeře v Modrém salonku Bílého domu. "Je to zřejmě ta nejlepší první dáma, jakou jsme kdy měli," dodal.

Hvězdná byla atmosféra i přítomní. Jen si představte, že jsou zde tři prezidenti - George Bush starší i mladší a hlavní host, prezident Václav Havel. A ostatní? Jako by se citovalo z těch nejčestnějších seznamů Who is who - Colin Powell, Condoleezza Riceová, členové americké vlády i Madeleine Albrigtová, která byla Powellovou předchůdkyní, režisér Miloš Forman, hokejista Jaromír Jágr, herec Jan Tříska...

Taky se tancovalo, dokonce i George Bush, který prý tanci příliš neholduje. Hudba americké armády hrála evergreeny, od amerických spirituálů přes mexické melodie až po tu Vejvodovu polku.

A menu? Dietní - virginská domácí šunka s čedarem, ryba se "žlutým ocasem" (jak řekl jeden z hostí), špenát s houbami, koláč s teplými višněmi, zmrzlina. Hluboké dojetí vyvolala mecenáška umění Meda Mládková, když děkovala americkému velvyslanci Craigu Stapletonovi za jeho pomoc při likvidaci záplav v pražských Sovových mlýnech. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video