Irák ční z pražských hovorů

  • 282
Prvnímu dni oficialit, které provázejí jednání NATO, vévodí dvě témata. Kromě samotné aliance se zájem státníků i médií obrací nejčastěji k Iráku. Českou účast v případném konfliktu přislíbil prezidentu Bushovi jeho protějšek Havel i premiér Špidla. O Iráku hovořil také generální tajemník aliance Robertson. Spojené státy už oslovily padesátku státu, aby se zeptaly na jejich postoj.

Washington se rozhodl oslovit až 52 metropolí. "Rozeslali jsme vzkazy našim ambasádám, a vyzvali jsme je, aby jednaly se svými místními partnery o prostředcích a nápadech, které by poskytli v kampani proti Iráku," citovala AFP nejmenovaného představitele amerického ministerstva zahraničí.

Bushův projev na Pražském atlantickém studentském summitu byl předem označován za klíčové vystoupení prezidentova evropského turné, připomíná ČTK. Bush v něm opět varoval Saddáma Husajna. Zdůraznil, že Spojené státy nedovolí, aby irácký vůdce terorizoval země, které milují svobodu.

Špidlovu nabídku přijaly USA vlažně
Návrh premiéra Špidly, aby v Česku sídlilo velitelství speciálních sil NATO, přijímají Američané spíše zdrženlivě. "Nepředpokládáme, že by týmy, které budou mít za úkol reagovat na jaderné, chemické či biologické nebezpečí, měly být vázány na konkrétní zemi," uvedl zdroj z amerického ministerstva obrany.

Předseda vlády na schůzce s Bushem navrhl, aby aliance řídila z Česka například jednotky, které se zabývají ochranou před biologickými a chemickými zbraněmi. "Mají v alianci velmi dobrý ohlas, mají co nabídnout," soudí Špidla.

Americký prezident podle něj návrhy se zájmem vyslechl. Předseda vlády se po jednání zavázal, že Česká republika podpoří případný spojenecký útok na Irák.

JAK JEZDÍ BUSH PO PRAZE

Nejmocnějšího a nejhlídanějšího muže světa doprovází po Praze impozantní kolona. Když Bush odjížděl z Hrzánského paláce, objevil se nad Hradčany nejprve vrtulník. Poté vyrazili dva čeští policisté na motocyklech a rozehnali skupinu turistů přecházejících ulici. Teprve po chvíli se objevila první auta. Uprostřed kolony jely hned dvě prezidentské limuzíny. Následovaly je další vozy včetně několika džípů. Z otevřených zadních dveří jistili bezpečnost američtí ostřelovači. Kolonu uzavíraly autobusy s novináři z USA, zdravotnické vozy a auta české policie. Většina aut americké delegace má washingtonské poznávací značky. (zdroj: ČTK)

Bush se s premiérem Špidlou shodl na tom, že by se z centra metropole mělo odstěhovat Rádio Svobodná Evropa. "Z debaty jasně vyplynulo, že je správné najít jinou lokalitu," cituje Špidlu ČTK. Oba politici ovšem souhlasí, aby RFE/RL vysílala z českého území.

Jedna oficialita stíhá druhou
Prezidenty Havla a Bushe vystřídali dopoledne na Hradě ministři zahraničí Cyril Svoboda a Colin Powell. Odpoledne se Václav Havel sešel s generálním tajemníkem aliance Georgem Robertsonem. Předtím ještě stihl zahájit konferenci Transformace NATO - projev najdete zde.

George Robertson po svém setkání s prezidentem odmítl předjímat, jaké stanovisko zaujme devatenáct členů NATO vůči Iráku. "Není moudré překračovat mosty, dřív než je postavíte," odbyl Robertson novináře bonmotem. Stejně jako prezident Bush si se zástupci tisku několikrát zažertoval.

DÁLE ČTĚTE
Vojenská základna v ČR?
Američané o Špidlově návrhu
Projev prezidenta Havla o NATO
FOTO A GRAFIKA
"Hlavy států a předsedové vlád členských zemí NATO posoudí otázku Iráku během čtvrtečního oběda," dodal Robertson.

Bush se ráno sešel s Havlem
Sérii oficiálních setkání zahájila ráno schůzka českého a amerického prezidenta. George W. Bush na Pražském hradě ocenil, že se Česko pustilo do organizace summitu i po ničivých záplavách. "Je to historická země, kterou vede historická postava," dodal.

Václav Havel připomněl, že George Bush je po svém otci a Billu Clintonovi už třetím americkým prezidentem, který po pádu komunismu navštívil Česko. "To dostatečně svědčí o kvalitě našich vztahů." Bush komplimenty Havlovi vrátil: "Český prezident je v Americe velmi obdivován. Jsem velmi hrdý, že ho mohu nazývat svým přítelem."

V otázce aliance deklarovali prezidenti plnou shodu. "Nepřítelem už není Rusko," připomněl Bush, "ale globální teroristé. Chladnokrevní zabijáci, kteří páchají hrozné zločiny. Silné, rozhodné NATO je v největším zájmu USA," prohlásil Bush. Vstup nových zemí podle něj posílí duši tohoto spojenectví.

Česká republika není podle Bushe dobrý, ale vynikající spojenec. "Po jedenáctém září se svět změnil a Česko na to reagovalo rychle," podpořil svůj názor. Stejně se podle něj chová i v otázce Iráku. Bush vyzdvihl české odborníky na biologické zbraně.

Prezidenti se shodli na tom, že Saddáma Husajna je potřeba ve jménu míru odzbrojit, i když by preferovali mírové řešení. Případný útok proti iráckému režimu by zřejmě nevedlo NATO jako celek, ale podobně jako v Afghánistánu koalice dobrovolníků, míní Bush.

Naproti tomu Havel soudí, že by se NATO mělo angažovat jako aliance. "Akce v Iráku by mohla být zkouškou její nové identity, nové úlohy ve světě," soudí Havel.

Odpoledne se Václav Havel sešel s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Georgem Robertsonem. (20. listopadu 2002)

Limuzína amerického prezidenta projíždí ulicí na pražských Hradčanech. (20. listopadu 2002)

Limuzína amerického prezidenta s washingtonskou poznávací značkou projíždí ulicí na pražských Hradčanech. (20. listopadu 2002)

Prezidenti George W. Bush a Václav Havel se setkali před zahájením summitu NATO na Pražském hradě. (20. listopadu 2002)

Prezidenti George W. Bush a Václav Havel se setkali před zahájením summitu NATO na Pražském hradě. (20. listopadu 2002)

Prezidenti George W. Bush a Václav Havel se setkali před zahájením summitu NATO na Pražském hradě. (20. listopadu 2002)

Prezidenti George W. Bush a Václav Havel se setkali před zahájením summitu NATO na Pražském hradě. (20. listopadu 2002)

Prezidenti Česka Václav Havel a USA George Bush odcházejí z tiskové konference. (20. listopadu 2002)

Generální tajemník NATO George Robertson hovoří ve Valdštejnském paláci v Praze na konferenci týkající se transformace NATO. (20. listopadu 2002)

Český premiér Vladimír Špidla si třese rukou s americkým prezidentem Georgem Bushem během jeho návštěvy Prahy kvůli summitu NATO. (20. listopadu 2002)


Video