Irák chemii použije, říká Saddámův vědec

  • 141
Kuvajt - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Malý nenápadný Iráčan s bystrýma očima sedí s rukama v klíně a sděluje své obavy z toho, čím ještě může Saddám Husajn překvapit. Říká, kde dělají spojenci chyby. "Považuji za pravděpodobné, že použije chemické zbraně," tvrdí Husejn Šáristání.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

"Stane se tak v okamžiku, kdy spojenci budou stát před branami Bagdádu a bude jisté, že prohrál," říká. "Nejvíce pak budou ohroženi sami iráčtí civilisté, protože nemají a ani nedostanou žádné prostředky na svou obranu."

Slova Šáristáního mají velkou váhu. V Kuvajtu ho nyní vyhledává CNN, FOX NEWS i další hlavní média. Tento bývalý jaderný fyzik pomáhal koncem sedmdesátých let rozjíždět Saddámův atomový program.

Saddám poslal neposlušného fyzika do vězení
Když pochopil, jaké nebezpečí skutečně ze strany iráckého režimu hrozí, odmítl ve výzkumu pokračovat.

Saddám mu to nezapomněl a důkladně se mu "odměnil". Úřady Šáristáního na jedenáct let uvrhly do vězení. Byl mučen a týrán.

Zázrakem se mu podařilo uprchnout až během zmatků, které vypukly v Iráku při první válce v Zálivu v roce 1991. Teď v Kuvajtu pomáhá s organizováním humanitární pomoci do Iráku.

Vědec je stále ve spojení s Irákem
Šáristání dobře zná Saddámovy praktiky z minulosti i současnosti, protože je díky tajným kanálům neustále ve spojení s Irákem.

"Myslím, že použije velmi jednoduchou metodu šíření chemických zbraní. Chemické
granáty, rakety? To je nepravděpodobné. Mnohem spíš nechá vyhodit do povětří zakopané barely se smrtícím plynem VX, nebo dalšími jedy. Jsem přesvědčen, že je Irák má," říká Šáristání.

Jak zná Saddáma, myslí si, že v posledních dnech bude irácký diktátor chtít se sebou do hrobu vzít co nejvíce lidí. Podle Šáristáního smrtící útok může přijít s největší pravděpodobností v okamžiku až koaliční síly překročí takzvanou "červenou linii" Bagdádu.

To může být tehdy, kdy začnou vojáci obsazovat mezinárodní letiště. V extrémním nebezpečí budou pak hlavně obyvatelé Bagdádu, kteří nebudou mít žádnou možnost ochrany.

Inspektoři kontrolovali zkontrolované, říká fyzik
Na otázku, proč inspektoři neobjevili zatím žádný náznak toho, že by Saddám disponoval zbraněmi hromadného ničení, se Šáristání jen mírně pousměje.

"Inspektoři nebyli detektivové. Oni spíš kontrolovali to, co už bylo známé. Saddám se ale dobře připravil. Celý Bagdád je podkopán systémem tunelů. Navíc má irácký diktátor k dispozici i mobilní prostředky," tvrdí.

"Abyste objevili chemickou laboratoř nebo nákladní auto převážející barely se smrtícími látkami, museli byste provádět několik týdnů tvrdé kontroly na úplně všech přístupových cestách do Bagdádu. A to prostě není vůbec v lidských silách," vysvětluje bývalý atomový fyzik, proč inspektoři těžko mohli uspět.

Američané dělají chyby, říká vědec
Jinak dosavadní vývoj války vidí Husejn Šáristání pesimisticky. "Američané nakonec udělali všechny chyby, kterých se měli vystříhat," je přesvědčen.

"Zaprvé začali pozemní operace dříve než zlikvidovali centra strany Baas, fidájínů a ostatních členů tvrdého jádra Saddámových stoupenců. Zadruhé nepochopili skutečné cítění lidí, až příliš se nechali ovlivnit různými vojenskými a strategickými analytiky, místo aby si zjistili, jak asi bude reagovat ulice," říká.

Zatřetí nechali podle Šáristáního zprvu otevřené cesty do měst, takže Saddám stačil vysílat do různých oblastí své lidi, aby tam utužili jeho pozice.

Začtvrté postupovali rychle kupředu a nechali lidi na mnoha místech nezajištěné a bez ochrany, takže pak mezi nimi mohli v klidu řádit Saddámovi stoupenci. Bylo několik případů, kdy byli obyvatelé zmasakrováni.

"Konečně pak 'matkou všech chyb', abych použil Saddámovu terminologii, bylo, že se jim nepodařilo rozlišit obyčejné Iráčany, kteří chtějí změnu a sesazení Saddáma Husajna, od tvrdého jádra jeho stoupenců," zdůrazňuje Šáristání.

Iráčané nechtějí Saddáma ani okupaci
Iráčané se podle něj chtějí zbavit Saddáma, ale nechtějí okupaci a agresi, chtějí si sami vybrat své vůdce. Nechtějí, aby jim vládli cizí generálové, nebo aby jim byla dosazena nějaká loutková vláda.

"Dosud měli Saddáma a jeho tyranii. Teď mají Saddáma a jeho tyranii a ještě navíc velmi často kulky od koalice. A to je zlé," říká  bývalý Saddámův atomový fyzik.

Jedinou šancí, jak se to pokusit všechno zachránit, je pod něj co nejúčelněji a nejrychleji rozdělovat humanitární pomoc a zároveň zajistit lidem ochranu.

,

Video