Blackwater zajišťuje ochranu amerických diplomatů. Na snímku jsou žoldáci hlídající někdejšího vyslance USA v Iráku Zalmaje Chalilzáda

Blackwater zajišťuje ochranu amerických diplomatů. Na snímku jsou žoldáci hlídající někdejšího vyslance USA v Iráku Zalmaje Chalilzáda | foto: Profimedia.cz

Irák chce po krvavé přestřelce soud s žoldáky USA

  • 429
Irácká vláda vykázala ze země americkou bezpečnostní firmu Blackwater. Její žoldáci se v Bagdádu zapletli do přestřelky, při níž zemřelo osm lidí. Vláda chce střelce soudit. Firma, která uzavřela s vládou USA smlouvu za 300 milionů dolarů, má v zemi kolem tisíce ozbrojenců.

Incident se stal kolem nedělního poledne, kdy konvoj amerického ministerstva zahraničí projížděl bagdádskou čtvrtí Mansúr. Sunnitští povstalci na konvoj zaútočili, osm lidí zabili a jedenáct zranili.

Ozbrojenci Blackwateru, které vláda USA najímá na ostrahu konvojů a diplomatů, palbu opětovali. Zemřelo osm civilistů, podle BBC šlo většinou o kolemjdoucí, jeden zabitý byl policista.

Irácká vláda Núrí al-Málikího zareagovala na incident nečekaně tvrdě. Blackwateru zrušila licenci a všechny jeho zaměstnance s výjimkou těch, kteří se účastnili přestřelky, vykázala ze země. Střelce chce postavit před soud.

Blackwater má v Iráku i vlastní helikoptéry

"Blackwater udělal spoustu chyb, ale tato je poslední a největší. Toto je neoprávněné," prohlásil mluvčí ministerstva vnitra generál Abdul Karim Chalaf. "Bezpečnostní smlouvy je neopravňují k náhodnému střílení lidí. Mají tu chránit pracovníky, nikoli bezdůvodně střílet lidi," dodává.

"Blackwater lituje každé ztráty života, ale konvoj byl napaden ozbrojenými povstalci, nikoli civilisty, a naši lidé dělali svoji práci, aby chránili lidské životy," brání se mluvčí firmy Anne Tyrrellová.

Přestřelka a vypuzení Blackwateru řeší i nejvyšší americké úřady. Ministryně zahraničí Condoleezza Riceová telefonovala premiérovi Málikímu. Shodli se na tom, že případ je potřeba vyšetřit a vyvodit z něj důsledky.

Konec Blackwateru v Iráku?
Přestože vláda slibuje vykázat bezpečnostní firmu se sídlem v Severní Karolíně z Iráku, není úplně jisté, že nejde o planou hrozbu.

Podle Chicago Tribune včera několik dalších kontraktorů pochybovalo, že jsou dny Blackwateru v Iráku skutečně sečteny. "Patří americkému ministerstvu zahraničí," cituje list jednoho z nich.

Podle BBC uzavřela bezpečnostní firma s americkým ministerstvem smlouvu na 300 milionů dolarů. Za to se zavázala chránit diplomaty a střežit konvoje. Její odchod by pro Američany znamenal bezpečnostní riziko.

Dva žoldáci Blackwateru hlídají místo v Bagdádu, u kterého vybuchla nastražená nálož

Minulý týden chválil Blackwater v Kongresu vyslanec v Iráku Ryan Crocker. Firma zajišťuje jeho bezpečnost. Za dobrého spojence označil firmu i velitel amerických sil v Iráku generál David Petraeus.

Vedle odchodu žoldáků je nejisté i to, že se střelce podaří postavit před soud. Podle rozhodnutí někdejšího správce Iráku Paula Bremera jsou totiž soukromí žoldáci vzhledem k iráckým soudům imunní.

Podle specialisty na soukromé bezpečnostní firmy Petera W. Singera představuje situace pro Američany dilema. Buďto vydají americké občany zkorumpovaným a zpolitizovaným soudům, anebo poškodí legitimitu Málikího vlády, kterou se usilovně snaží podporovat, říká.

Země žoldáků
Blackwater zdaleka není jediná bezpečnostní firma, která v Iráku působí. Desítky firem zaměstnávají podle některých odhadů až sto tisíc žoldáků.

Soukromí kontraktoři jsou častým terčem kritiky. Jednak kvůli samotnému faktu, že válka v Iráku živí soukromé armády, a za druhé kvůli způsobu, jakým se v zemi chovají.

Chicago Tribune píše, že žoldáci jsou už dávno obviňováni z toho, že se prohánějí ulicemi Bagdádu a střílejí na vše, co považují za hrozbu. Americká armáda nad nimi navíc nemá kontrolu.

Fotografie masakru ve Fallúdže oběhly svět. Dav při něm zabil čtyři žoldáky Blackwateru a těla dvou nich pověsil na mostní konstrukci

Sám Blackwater nemá problémy poprvé. O Vánocích zastřelil jeden ze žoldáků iráckého strážce check-pointu při vstupu do střežené Zelené zóny. "Jsou nedotknutelní. Stříleli ozbrojence jiných firem, irácké vojáky, policisty i civilisty," tvrdí pracovník další bezpečnostní firmy.

Největší pozornost ale firma přitáhla v roce 2004. Rozlícený dav v sunnitské Fallúdže tehdy napadl a zavraždil čtyři zaměstnance Blackwateru. Mrtvoly protáhl městem a dvě z nich zavěsil na most přes Eufrat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video