Irák čeká válku, ale dá inspektorům šanci

  • 396
Irák začal po týdnu zbrojních inspekcí mluvit o válce. Obvinil experty OSN, že jsou špiony ve službách USA a Izraele. Inspektoři se nařčení brání. Bagdád míní, že k válce nedojde jen zázrakem. Podobná prohlášení vedla v roce 1998 k přerušení inspekcí ze strany Bagdádu. Prezident Saddám Husajn chce přesto dát inspektorům šanci dokázat, že Irák nemá zbraně hromadného ničení.

"Přijali jsme rezoluci, abychom ochránili národ a nedali záminku k tvrzení, že jsme neumožnili dokázat nesprávnost amerického obviňování," řekl Saddám Husajn ve vůbec první reakci na obnovu zbrojních inspekcí.

"Podle USA jsme za nepřítomnosti inspektorů vyráběli zbraně hromadného ničení. Dejme jim šanci. A zůstanou-li pak slaboši slabí a zbabělci zbabělí, zaujmeme postoj ve prospěch našeho lidu, principů a poslání," dodal Husajn.

Irák: Válka nebude jen zázrakem
Iráčané jsou přesvědčení, že konflikt s USA je nevyhnutelný. Vyplývá to ze zjištění, k němuž dospěl bruselský ústav International Crisis Group. Iráčané se ve svých úvahách ale spíš zaměřují na to, že se současná situace musí změnit a není možné pokračovat v prodlužování "válečného stavu", v němž se jejich země nachází už "přes dvě desetiletí".

Také čelní představitelé mají obavy, že se schyluje k bojům. "Americká administrativa se připravuje na válku. Byl by to zázrak, kdyby k válce nedošlo," řekl irácký vicepremiér Tárik Azíz televizi ABC. Zopakoval, že Bagdád nemá žádné chemické, biologické ani jaderné zbraně.

Azíz varoval, že případný útok USA nebude příjemnou procházkou, jak si to představují například americký ministr obrany Donald Rumsfeld či jeho náměstek Paul Wolfowitz.

"Mýlí se, když si myslí, že několik týdnů po zahájení akce už bude Iráku velet nějaký americký generál," podotkl Azíz. USA podle něj hledají záminku, aby získaly kontrolu nad těžbou ropy v Iráku.

Ramadán znamená přestávku
Zbrojní inspektoři OSN se rozhodli respektovat svátek íd-al-fitr, kterým končí ramadán, a přerušili pátrání po iráckých zbraních. "Je to požehnání. Budeme se moci věnovat administrativě a přípravě dalších prohlídek," uvedl šéf inspektorů Dimitri Perricos.

Příští týden budou navíc přijíždět další inspektoři. OSN chce mít v Iráku do konce roku stočlennou skupinu. Nyní je v Bagdádu 17 expertů. Od minulé středy s výjimkou pátku prohlédli každý den dva objekty.

Ačkoli inspektoři zatím neohlásili nečekaný objev zbraní hromadného ničení, Irák, který všechny budovy bez průtahů zpřístupnil, začal inspekce kritizovat.

Viceprezident: Inspektoři = špioni
Irácký viceprezident Táhá Jasín Ramadán obvinil zbrojní inspektory OSN, že jsou špiony Spojených států a Izraele. "Inspektoři přišli, aby poskytli lepší podmínky a přesnější informace pro nadcházející americkou agresi. Jejich práce spočívá ve špionážní činnosti pro americkou tajnou službu CIA a izraelský Mossad," řekl Ramadán.

Úterní inspekce v jednom z paláců prezidenta Saddáma Husajna podle viceprezidenta zaváněla provokací. "Inspektoři očekávají zákaz vstupu do podobných objektů, čímž by získali záminku pro obvinění Bagdádu z porušení rezoluce OSN," míní Ramadán. - více o inspekcích ZDE

Inspektoři se nařčení brání. Přiznávají, že využívají posudky různých zpravodajských služeb, ale odmítají jakoukoliv spolupráci s nimi. "Mají spoustu důkazů, které můžeme ověřit," podotkl šéf mise Dimitri Perricos.

Rada bezpečnosti OSN přijala 8. listopadu rezoluci k odzbrojení Iráku, která zpřísňuje inspekce a hrozí Bagdádu vážnými následky, pokud se požadavkům plně nepodřídí. USA opakovaně varovaly, že v takovém případě by svrhly tamní režim vojensky, a to i bez mandátu OSN.

OSN prodloužila program pro Irák
O dalších šest měsíců prodloužila Rada bezpečnosti OSN program výměny ropy za potraviny, který je určen na pomoc iráckému obyvatelstvu. V rezoluci zároveň uvedla, že se rozhodla každých třicet dnů kontrolovat seznam produktů, jejichž dovoz je do Iráku zakázán.

Podle diplomatických kruhů v OSN byla tato kontrola podmínkou USA k tomu, aby vyslovily s prodloužením programu souhlas. Kontrolu všech dovážených humanitárních položek na základě schváleného seznamu provádí příslušný sankční výbor OSN.

Program byl naposledy prodloužen o pouhých devět dní 25. listopadu.

Spojené státy blokovaly přijetí prodlužovací rezoluce ve snaze vynutit si okamžité zařazení dalších asi padesáti položek na seznam zboží, jehož vývoz do Iráku je zakázán.

Jde mimo jiné některé druhy léků a radiorušiček a rušiček přístrojů globálního určování polohy, které vyžadují spojení se satelity.

Irácký voják hlídá auto inspektorů OSN během prohlídky pouštního komplexu 100 kilometrů od Bagdádu. (4. prosince 2002)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video