Iráčtí vojáci

Iráčtí vojáci - Iráčtí vojáci se pokoušejí vzdát novinářům, kteří doprovázeli 21. března 2003 spojenecké vojáky při jejich postupu jižním Irákem. | foto: AP, ČTK

Iráčtí vojáci se vzdávali i novinářům

  • 31
Jižní Irák, Kuvajt - Od zvláštního zpravodaje MF DNES - S pádem prvního jihoiráckého města, strategického přístavu Umm Kasr, se začaly spojené britskoamerické jednotce námořní pěchoty vzdávat až stovky Iráčanů, vojáků i civilistů. Ale nejenom jim, někteří iráčtí muži opatrně přibíhali se zdviženýma rukama i k novinářům.

Britští i američtí "mariňáci" narazili jen na lehký odpor. Přes den dostali pod kontrolu irácký poloostrov Faó i přístav Umm Kasr, který bude sloužit pro zásobování Iráku humanitární pomocí.

Místo vojáků bojujících na smrt za Saddáma Husajna však na rovných pláních poloostrova Faó narazila spíše na muže, kteří měli v očích strach.

"Hands up - Ruce vzhůru! Stůjte! Nehýbejte se! Na kolena!" sekal britský "mariňák" rozkazy vystrašeným Iráčanům a posunky ukazoval, co mají dělat.

Ti drželi v rukách klacky s bílými hadříky, nebo si na sebe vzali bílá trička na znamení, že se vzdávají. Někteří rozpažovali ruce, aby ukázali, že nemají žádnou zbraň a předkládali dokumenty.

"Vstát! Otočit!" přikazoval Brit. A zatímco jeho spolubojovníci mířili na Iráčana automatickými zbraněmi, voják vzdávajícího se muže důkladně šacoval.

Začal hlavní úder na Irák

Jednotky mají jasné instrukce být maximálně opatrné. Jsou vážné obavy, že by někteří zajatci mohli nést výbušninu a jako živá bomba se odpálit přímo uprostřed spojeneckých vojáků. Podobně jako to dělají palestinští atentátníci v Izraeli.

Zároveň však mají vojáci přikázáno jednat se zajatci, kteří se dobrovolně vzdávají, maximálně přiměřeně. Rozkaz zní: "Jste osvoboditelé, ne dobyvatelé".

Jak potvrdil mluvčí britské námořní pěchoty plukovník Chris Vernon, jen do dopoledne se v oblasti Faó v jižním Iráku vzdalo koaličním jednotkám, jež narazily pouze na mírnější odpor, na 300 lidí.

Na hranicích Kuvajtu jsou už připraveni přijímat až tisíce iráckých zajatců v provizorních táborech obehnaných ostnatým drátem. Stany, voda, jídlo a vězeňský mundůr a také lékařská pomoc - to je vše, co Iráčany tentokrát čeká.

"Jsme připraveni, že jich bude hodně," řekl plukovník Thomas Waldhauser, velitel 15. expedičního sboru námořní pěchoty USA. "Při minulé válce v Zálivu jsme na to nebyli připraveni. Teď jsme se poučili."

,

Video