Iráčtí pešmergové jsou v Turecku, chystají se zapojit do boje o Kobani

  • 47
Okolo 150 iráckých pešmergů dorazilo do Turecka, odkud by měli přejít hranice do Sýrie. Mají pomoci syrským Kurdům, kteří více než měsíc bojují s islamisty o město Kobani. Podle kurdských politiků mají i protipancéřové a protitankové zbraně.

Jeden kontingent pešmergů přiletěl z Iráku ve středu krátce po půlnoci na letiště Sanliurfa na jihovýchodě Turecka. Kurdští bojovníci opustili letiště v autobusech a do Kobani by měli přejít skrze hraniční přechod Mursitpinar.

Druhá jednotka, která veze zbraně, přijela do Turecka po zemi. Konvoj je složený z džípů a těžkých nákladních automobilů se zbraněmi a municí.

Islámský stát

„Dorazí do našeho města dnes,“ potvrdil příjezd iráckých Kurdů agentuře Reuters Adham Bašo, člen Syrské kurdské národní rady v Kobani.

Podle Sáliha Muslima ze syrské kurdské Sjednocené demokratické strany iráčtí pešmergové vezou především protipancéřové zbraně, děla a protitankové zbraně. „Samozřejmě mají i zbraně na svou obranu,“ dodal kurdský politik.

Zbraně by podle něj měly pomoci syrským kurdským jednotkám (YPG) proti bojovníkům Islámského státu, kteří do boje o hraniční město nasadili pick-upy osazené těžkými zbraněmi a údajně i tanky. „YPG se jen brání. Mohou to zvládnout, nicméně tyto ozbrojená vozidla a tanky jsou pro ně problém,“ doplnil Muslim.

V noci na středu do Kobani dorazily i posily ze Syrské svobodné armády (FSA). Jejich velitel tvrdí, že jich dorazilo kolem 200, nicméně kurdský velitel v Kobani hovořil pouze o padesátce.

Ankara turecké Kurdy do boje nepustí

Podle zdrojů z iráckého Kurdistánu pešmergové vyjeli ze základny v iráckém Irbílu ve dvou zhruba stejně početných skupinách. Tisíce lidí za jásotu přihlíželo jejich odjezdu, píše BBC. Kurdský regionální parlament schválil vyslání jednotek minulý týden, avšak panovaly nejasnosti o jejich počtu a vybavení.

Doba, jakou iráčtí pešmergové stráví v Kobani, není omezena. Nicméně bojovníci by se neměli zapojit do přední linie boje, spíše se zaměří na dělostřeleckou podporu.

Turecko minulý týden souhlasilo, že iráckým pešmergům umožní přejít hranice do Sýrie, nicméně turecké Kurdy odmítá přes hranice pustit. Syrské pešmergy země považuje za spojence turecké Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara řadí k teroristickým skupinám a s níž po dlouholetém boji o kurdské části Turecka dospěla k příměří.

Turečtí Kurdové, kteří tvoří přibližně pětinu turecké populace, postoj země kritizují. Vládu obviňují, že by raději viděla územní zisky islamistů než zkonsolidovanou místní sílu Kurdů.

USA se spojenci podnikly v úterý 13 leteckých úderů proti IS

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jen Psakiová řekla, že USA rozhodně podporují rozmístění iráckých pešmergů v boji o Kobani.

Samotné Turecko své vojáky do bojů o Kobani nenasadí. Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu v úterý prohlásil, že pokud to neučiní jiné země, nemělo by se očekávat, že to udělá Turecko. Odmítl nařčení, že země dělá v boji proti Islámskému státu málo.

USA a několik arabských států Kurdům proti Islámskému státu v Sýrii pomáhají leteckými operacemi, avšak vojáky do terénu poslat odmítají. V úterý podle agentury Reuters podnikly čtyři letecké údery. U Kobani zničily malou jednotku islamistů a čtyři bojové pozice. Díky tomu se Kurdům alespoň částečně v boji daří. Avšak kurdský velitel v úterý informoval, že Islámský stát kontroluje 40 procent města.

O severosyrské město Kobani Kurdové s islamisty bojují od poloviny září. Z města a jeho okolí uprchlo kolem 200 tisíc lidí do Turecka. Při pozemním boji o město zemřelo podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) více než tisíc lidí. Další stovky islamistů zabily letecké údery Američanů a jejich spojenců.

Islamistům se v úterý podařilo získat pod částečnou kontrolu tři ropná pole v centrální provincii Homs. Při boji zabili nejméně třicet příšlušníků syrské armády. Islámský stát pole Aš-Šair vybojoval už v minulosti, ale armádě se v létě podařilo místo znovu ovládnout.

V Iráku USA se spojenci podnikly devět leteckých úderů, čtyři z nich se zaměřily na pozice islamistů poblíž Mosulské přehrady, dva letecké údery u Fallúdži zničily jednotku Islámského státu a tank. Zbylé letecké operace zacílily na pozice islamistů západně od Bagdádu, poblíž Sindžáru a na severozápad Hadísy.

Irácká armáda spolu s šíitskými milicemi postupuje podle agentury Reuters proti Islámskému státu u města Bajdží, které leží 200 kilometrů severně od Bagdádu. Islamisté město a blízkou rafinérii ovládají od června. Amáda má nyní pod kontrolou šest vesnic a je dva kilometry od Bajdží. Cílem operace je narušit cestu islamistů do Mosulu.

Území v Iráku a Sýrii ovládaná bojovníky Islámského státu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video