Podle české strany může za incident přílišná horlivost iráckých bezpečnostních složek. Ilustrační foto

Podle české strany může za incident přílišná horlivost iráckých bezpečnostních složek. Ilustrační foto | foto: Reuters

Iráckým radikálům vadí „čeští žoldnéři“. Ochranka ambasády, říká Praha

  • 77
V Bagdádu začátkem ledna nepustili do letadla ochranku české ambasády. Ta se nakonec do Česka vrátit mohla, radikální irácká opozice ale má jasno: nebyli to policisté, ale žoldnéři najatí na zabíjení Iráčanů. Mluvčí diplomacie Vít Kolář to jasně odmítl, popřel i tvrzení radikálů, že dvojice Čechů byla ozbrojená.

Informaci o incidentu z počátku ledna přinesl Český rozhlas. "Radikální opoziční servery Iráčany přesvědčují, že šlo o vražedné komando, které šíity řízená vláda používá k zabíjení sunnitů," uvedl blízkovýchodní zpravodaj ČRo o Češích, které pracovníci letiště nepustili do českého vládního speciálu.

Šíité a sunnité v Iráku

Napětí mezi většinovou šíitskou větví islámu a menšinovými sunnity v Iráku dlouhá léta držela na uzdě diktatura Saddáma Husajna (jeho strana Baas se hlásila k podpoře sunnitů). Po jeho svržení se země potácí v chaosu. V nynější křehké vládě mají většinu šíité.

Země se šíitskou většinou, jako Irák či Írán, jsou v muslimském světě výjimkou. Celkově se více věřících hlásí k sunnitské odnoži islámu.

Protože měli oba muži veškeré dokumenty a povolení v pořádku, nakonec odletět mohli. Radikálové to pokládají za doklad toho, že se vláda premiéra Núrího Málikího snaží celý případ ututlat.

Český rozhlas uvedl, že Praha kvůli incidentu posílila ostrahu ambasády v Bagdádu. Na internetových stránkách extremistů totiž začaly kolovat ostře protičeské texty.

Proti Čechům brojí Saddámovi pohrobci

Za jejich šířením stojí i web blízký zakázané straně Baas, která v Iráku byla u moci až do svržení Saddáma Husajna v roce 2003.

Mluvčí diplomacie Vít Kolář ale zprávu o posílení ostrahy odmítl coby dezinformaci. "Bezpečnostní úroveň v Bagdádu je na tak vysoké úrovni, že si neumím představit, jak by bylo možné ji dále zvyšovat," řekl iDNES.cz.

Vesty, masky a zásobníky. A podle iráckého ministra i zbraň

Dodal, že u sebe dvojice policistů z Útvaru rychlého nasazení (URNA) neměla zbraně, pouze ochranné prostředky jako třeba neprůstřelné vesty. Šéf URNA Libor Lochman pro list Právo doplnil, že měli i plynové masky či zásobníky, což se irácké straně nelíbilo.

Co píší radikálové

České velvyslanectví zaznamenalo aktivitu dvou webů patřících k opozičním sunnitským radikálním skupinám:

"Irácká bezpečnostní kontrola na letišti z přemíry horlivosti a nezkušenosti v nové roli po odchodu amerických vojsk kvalifikovala dle našeho názoru bezpečnostně nezávadný materiál v zavazadlech příslušníků URNA jako potenciálně nebezpečný," sdělil iDNES.cz český chargé d'affaires v Bagdádu Jaroslav Kamas. Iráčané podle něj chtěli policisty zadržet.

"Po diplomatickém vyjednávání bylo dosaženo toho, že dva příslušníci URNA, kteří měli odletět do České republiky, zůstali do prozkoumání zadrženého materiálu na velvyslanectví. Po několika dnech Irák bez problémů opustili," dodal.

Shodou okolností nyní v Česku pobývá irácká vládní delegace vedená vicepremiérem pro energetiku Husajnem Šahristáním. Irácký ministr obrany Saadún Dulajmí českým novinářům k incidentu řekl, že "o nic nešlo", nicméně podle jeho informací jeden z Čechů zbraň měl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video