Irácký parlament odmítl rezoluci OSN

  • 186
Irácký parlament na mimořádném zasedání jednomyslně odmítl rezoluci OSN, která nutí Bagdád k odzbrojení. Konečné rozhodnutí tak musí vynést vládnoucí Rada revolučního velení, v jejímž čele stojí Saddám Husajn. Poslanci věří, že jakékoliv prezidentovo rozhodnutí bude správné. Rozhodnutí musí Irák podle rezoluce sdělit do pátku.

"Jednomyslnou volbou doporučujeme odmítnout rezoluci OSN ve shodě s názory iráckých obyvatel, kteří nám vyjádřili důvěru, a pověřujeme politické vedení, aby přijalo přiměřené rozhodnutí k obraně Iráku," píše se v prohlášení zveřejněném na závěr mimořádného zasedání parlamentu.

Vyjádření parlamentu je doporučením pro nejvyšší orgán - Radu revolučního velení v čele se Saddámem Husajnem. "Budeme souhlasit s jakýmkoliv rozhodnutím, které učiní," shodli se poslanci v prohlášení.

Parlament svolal k zasedání právě Husajn. Jeho krok si zahraniční pozorovatelé vysvětlovali jako možnost odstoupit bez ztráty tváře od předchozích odmítavých postojů vůči jakýmkoliv novým podmínkám. - text rezoluce najdete ZDE

Podle rezoluce, kterou jednomyslně schválila Rada bezpečnosti OSN, musí Irák odsouhlasit podmínky do 15. listopadu, jinak se vystavuje nebezpečí vážných následků a pravděpodobnému americkému vojenskému úderu. - přečtěte si Bush už podepsal plán útoku

Irák má podle rezoluce odpovědět do pátku. V případě, že rezoluci schválí, odletí ještě ten den z New Yorku na Kypr první skupina zbrojních odborníků a techniků. Do Bagdádu by měla pak dorazit v pondělí.

Husajnův syn vyzval k přijetí rezoluce
Již úvod zasedání parlamentu naznačoval, že poslanci rezoluci odmítnou. Jejich názor nezměnilo ani prohlášení Husajnova syna Udaje, který poslance vyzval, aby dokument přijal.

"Od nás, tedy od národního shromáždění, se očekávají jasná rozhodnutí. Jako národní shromáždění bychom měli přijmout rezoluci Spojených národů," uvedl Saddámův syn Udaj v prohlášení zaslaném parlamentu.

"Výbor doporučuje rezoluci OSN odmítnout," uvedl v pondělí Sálim Kubajsi, předseda parlamentního zahraničního výboru. Šéf parlamentu Saadún Hammadí řekl, že rezoluce porušuje mezinárodní zákony a narušuje suverenitu Iráku.

Tvrdá rétorika však nutně nemusela znamenat odmítnutí rezoluce, byť ji nakonec poslanci zavrhli. Mohlo se totiž jednat o taktický manévr a "kouřovou clonu" prezidenta Saddáma Husajna, který už několikrát parlament, v němž zasedá 250 lidí, k podobným akcím zneužil.

Přijmou to, věří arabské země 
Podle agentury AFP už irácké úřady naznačily, že s rezolucí budou nakonec souhlasit. "Irák přísnou rezoluci Rady bezpečnosti přijme," tvrdí také ministr zahraničí Saúdské Arábie Fajsal Saúd.

"Irácký přístup je obecně kladný. Jsou pozitivní náznaky a všeobecný pocit, že Irák bude vstřícně spolupracovat s inspektory s cílem předejít jakékoli vojenské operaci," řekl egyptský ministr zahraničí Ahmad Máhir v Káhiře.

V egyptské metropoli se na mimořádném zasedání sešli ministři zahraničí Ligy arabských států (LAS). Rezoluci o odzbrojení Iráku přivítali a vyzvali Bagdád ke spolupráci s OSN. Ministři však zároveň varovali, že jakýkoli útok na Irák bude hrozbou pro bezpečnost všech arabských zemí.

Pro rezoluci hlasovala i Sýrie
Irák o víkendu konzultoval situaci se Sýrií, která jako jediný současný arabský stát v Radě bezpečnosti hlasovala pro rezoluci. Damašek ujistil Bagdád, že rezoluce OSN není záminkou pro válku, a ubezpečil arabské země, že textu nebude zneužito k automatickému zahájení úderu na Irák.

Bagdád v první reakci označil rezoluci za špatnou a nespravedlivou. "Dokument světové organizace pečlivě prostudujeme," podotkl však ministr zahraničí Nádží Sabrí.

USA varují, že pokud Bagdád nebude respektovat rezoluci, může Washington přinutit bagdádský režim k odzbrojení silou, aniž by čekal na nové usnesení rady.

V naději, že Bagdád na rezoluci přistoupí, už šéf inspektorů OSN Hans Blix oznámil, že hodlá s první částí svého týmu dorazit do Iráku 18. listopadu. - předchozí vývoj najdete zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video